Podobně jako v případě minulého dílu naší nepravidelné podrubriky o neprávem opomíjených hrách, tak i v letošní epizodě je hlavním podnětem pro tento článek méně „výživné“ herní období, které by se dalo převést takřka na celý letošní rok. Doporučíme si (polo)zapomenuté herní tituly z minulých let, které by mohli kvalitně vyplnit momentální větší množství volného vánočního času. Navážeme přímo na minulý díl, ve kterém jsme skončili u her zhruba z roku 2013. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch (2013). Japonské konzolové rpg, které si sebou nese typické neduhy i plusy žánru, avšak za nás jednoznačně převažují ona pozitiva. Například komplexnost, obrovský svět k prozkoumání a bezvadně pojaté dynamické souboje. Musíme se zmínit také o vynikající plošinovkové sérii SteamWorld Dig (2013-17), v níž se snoubí chytlavá hratelnost s originálním herním designem. Další skvělou plošinovkou, byť zcela odlišného typu, je atmosférický sci-fi Swapper (2013). Jedním z polozapomenutých titulů je i rozsáhlé fantasy rpg Dragon’s Dogma: Dark Arisen (2013). Pro nás jedna z nejlepších her na hrdiny minulé dekády. Zájmem širší hráčské veřejnosti nepolíbená je i série Expeditions. Oba díly, Conquistador (2013) a Viking (2017), jsou výborné. Série žánrově spadá někam na pomezí historického rpgčka, tahové hry a strategie. Velmi příjemný a šikovně namíchaný mix. Stratégové jistě nesáhnou vedle se sérií Ultimate General, která hráče provede bitvami Americké občanské války. Gettysburg (2014) je solidním prvním dílem a Civil War (2017) už představuje strategickou bitevní hru té nejvyšší jakosti a zábavnosti. Dále ještě doporučujeme tahové fantasy na dungeonový způsob Might & Magic X: Legacy (2014) či originální plošinovku Oddworld: New ‚n‘ Tasty! (2014).

Vždy se dá vrátit či nově poznat povedenou budovatelskou strategii Prison Architect (2015), ve které se řádně vyžijí všichni virtuální (a možná i skuteční) stavitelé a správci šatlav. Hodně nás vždy bavila i tahová sci-fi série Shadowrun. Konkrétně díl Hong Kong (2015) je náš nejoblíbenější. Nechceme zapomenout ani na konzolovou mnohavrstevnou akci Yakuza 0 (2015), která patří mezi to nejlepší, co kdy tato značka nabídla. Velmi zajímavá alternativa k mainstreemu typu GTA. Všem explorativcům a milovníkům podvodního světa doporučujeme objevitelskou adventuru Abzu (2016). Nejen objevování a mytologické putování, ale i originální strategické hrátky měrou vrchovatou nabídne pro nás nepochopitelně zapadlá strategie Homeworld: Deserts of Kharak (2016). Asi to holt bude tím pískem. Velmi silný rok 2016 (a to nejen na zapadlé tituly) přinesl premiéry několika dalších výtečných her. Mluvíme tu o rébusové nirváně The Witness spolu s příběhovým originálním rpgčkem Tyranny a plošinovkami Owlboy a Salt and Sanctuary. Poslední jmenovaný titul mnozí hráči přirovnávají k plošinovkovým Dark Souls. Podobnost opravdu není úplně náhodná a podobně jako v případě slavnější 3d série, tak i i její plošinovková verze nabídne osvěžující a místy lehce frustrující herní zážitek.

Tvůrci legendární série Gothic ze studia Piranha Bytes v roce 2017 vydali sci-fi rpg Elex (druhý díl vyjde v roce 2022), které patří mezi ty lepší žánrové příspěvky posledních let. S žánrem rpg si tyká i třetí díl Spellforce (2017). K tomu přidává i realtime strategickou složkou a vše to dohromady perfektně funguje a hlavně i baví. Výhradní strategií je pro změnu Halo Wars 2 (2017). Strategická odnož slavné akční série by si jistě zasloužila větší popularitu: kvality na to rozhodně má. Na závěr ještě doporučujeme dva originální tituly z roku 2017 a to parodický simulátor policisty Beat Cop spolu se sportovní fantasy hrou Pyre. Byla by škoda nevyzkoušet některý z těchto neprávem opomíjených titulů. Přejeme šťastné a veselé Vánoce a příště opět na počtenou!

Nejnovější komentáře