Spellforce 3

Platforma: pc

         Matně si vzpomínám, že první dva díly rps série Spellforce a jejich datadisky (2003-07) byly opravdu velmi zábavnými tituly, kterým se téměř nejlépe ze všech povedlo zkombinovat strategický žánr se žánrem rpg. Trojka, která vyšla po dlouhých deseti letech(!) na ně velmi zdařile navazuje a je jasným důkazem toho, že tento žánrový chameleon má i dnes své místo na herním trhu. Jejím hlavním tahákem je rozmáchlá příběhová kampaň, která mě v mnoha ohledech doslova ohromila. Má silný, propracovaný a mnohavrstevný příběh (založený na záhadné nákaze) a je po hratelnostní stránce velmi různorodá. Často se v ní střídají prostředí (podzemí, poušť, zalesněná krajina) a často nabízí nové herní prvky (ve strategické části). Velkým plusem jsou kompletně namluvené dialogy postav, což se dnes opravdu moc nevidí, a také nádherná grafika, která je ovšem vykoupená poměrně vysokými hardwarovými nároky.

      Kampaň je opravdu velmi zábavná a dlouhá (desítky hodin). Během hraní jsem často vzpomínal na skvělé časy u třetího Warcraftu, kdy i strategický žánr nabízel velkolepé příběhové hody se spoustou zvratů a silných momentů. Už jen ty filmečky tu chybí. Třetí Spellforce ale rozhodně není prosté i několika zásadních chyb. Herní kamera je poměrně dost těžkopádná, zmatená minimapa je spíše ke škodě než k užitku, herní interface patří přinejlepším k těm průměrným a vývojáři si navzdory prémiové ceně (50 Euro) dovolili vydat betaverzi. Situace se sice rapidně zlepšuje, ale ještě před takovým týdnem bylo ve hře plno bugů, přičemž některé z nich dokonce znemožňovaly další postup ve hře, což je trestuhodné. Po nějaké té slevě a vyladění nedokonalé technické stránky se ale bude jednat o jasnou koupi.

 

Gameplay trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 64 Bit, Intel Core i5-3570 3,4 GHz, 6 GB RAM, GeForce GTX 660 nebo Radeon HD 7850, 15 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář