«

»

Lis 22

Rapl

 

    Bez debat jedna z nejlepších českých televizních kriminálek. Seriál Rapl mě utvrdil v tom, že i u nás v Česku stále vznikají kvalitní projekty, na které se vyplatí dívat. A nemusí být nutně od HBO (zdravím Mamona a Pustinu). Dílo, pro které Česká televize najala zkušeného režiséra a scénáristu Jana Pachla, se povedlo v podstatě po všech stránkách. Hlavní postavou seriálu je známý policista-rapl major Kuneš, který je „vyhoštěn do exilu“ v Krušných horách, kde má po jednom menším disciplinárním prohřešku (zmlátí přítele své bývalé ženy) vychladnout, a také jen tak mimochodem rozlousknout jeden odložený případ nevysvětlených vražd. Avizovaná hlavní zápletka je ovšem brzy odstavena na druhou kolej, jelikož v jednotlivých epizodách hrají prim především oddělené vedlejší případy, což se v průběhu série v podstatě nezmění. A není to špatně, poněvadž se zpravidla jedná o poutavé minipříběhy, ikdyž je jasné, že o nějaké velké originalitě nemůže být řeč. V tom ovšem není hlavní síla tohoto seriálu.

     Ta tkví v precizně budované melancholické atmosféře severního pohraničí, výtečných hereckých výkonech a překvapivě i na funkčním humoru. Krušné hory nepochybně jsou drsným krajem a tvůrci to rádi a umně dávají na odiv. Pomocí tklivé hudby, výtečné kamery (dobře zvolené tmavější filtry) a dobrého výběru lokací. Co se herců týče, tak můžu pouze chválit. Hynek Čermák v hlavní roli je skvělý. Občas by se sice mohl i více „rozparádit“, avšak zpravidla raplí velmi zdatně. 🙂 Dále bych vyzdvihl především charizmatického Alexeje Pyška v roli zkušeného policejního plukovníka Rohana (v podstatě druhá hlavní postava), jeho tajemného bratra Lukase (Miroslav Etzler), ještě i záludného „KáGéBáka“ v podání Lukáše Vaculíka, a také rozpustilého policistu Máchu (Tomáš Jeřábek), který se stará především o hláškování. Hláškování a humoru je v seriálu opravdu hodně a mnohdy jsem se od srdce zasmál. Takový Kunešův dialog s prostitutkou v německém hampejzu již nyní patří do zlatého fondu české televizní tvorby. Hotová lingvistická lahůdka. 🙂 No co vám budu dále povídat – na budoucí osudy Racionálního Asociálního Poldy-Lidumila jsem extrémně natěšený.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 2    Průměr: 5/5]

1 comment

  1. bigi

    Souhlas. Etzler super.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>