160. Páteční podvečerní… o nejvýraznějších hercích a herečkách roku 2017

     Krásný předvánoční pátek přejeme! S blížícím se koncem roku je ideální čas na bilancování a rekapitulace. Ještě než začneme s pravidelným blokem článků o nejlepších titulech tohoto roku a nejočekávanějších titulech roku příštího, tak si ještě dáme jednu Páteční podvečerní, která bude zaměřená na nejvýraznější herce a herečky tohoto roku. V našem značně subjektivním hodnocení bude hrát roli několik faktorů. Nejen počet natočených filmů, pamětihodnost hereckého výkonu či kvalita hercových filmů a seriálů, ale i například mediální pozornost, která byla projektům toho daného tvůrce či jemu samému věnována. Letos máme poměrně dost nakoukáno a máme nějaký ten přehled, takže jsme se shledali dostatečně kvalifikovanými k napsání této ambiciózní Páteční podvečerní. 🙂 Pohodlně se usaďte a pojďme si společně posvítit na ty, kteří letos hráli v hereckém světě prim.

 

       Takový Dwayne Johnson tu má v podstatě předplacené místo. Hvězda filmů a sociálních sítí se letos objevila hned ve třech filmech, kterými jsou Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídka a nové Jumanji (minirecenze brzy). Jako obvykle si oblíbený „The Rock“ získal spoustu mediální pozornosti a jako obvykle nebyl žádný z jeho filmů propadákem, spíše naopak. Letos se hodně činil i Jon Bernthal. Zahrál si ve filmech jako je ve Wind River, Trestanec, Baby Driver či Pilgrimage, a navíc ještě exceloval ve vynikajícím seriálu The Punisher. Že by zlomový rok pro sympatického herce? Často jsem slyšeli také o Jamesi Francovi. Ten je dlouhodobě schopný hrát i v deseti filmech ročně (často pochybné kvality), což se téměř povedlo i letos, ale přidal poměrně velkou nadstavbu. Zahrál si hlavní roli v satirickém komediálním dramatu The Disaster Artist a navíc ho i zrežíroval. Snímek je velkým adeptem na mnohá prestižní ocenění. Když vezmeme v potaz i zásadní roli v bezvadném retro seriálu The Deuce, tak nám už vychází jeden hodnotný rok ve znamení Jamese. Svůj (nad)standard si splnil i Tom Hardy. Naprosto s přehledem si všechny podal jak ve válečném velkofilmu Dunkerk, tak i ve skvělých seriálech Taboo a Peaky Blinders (čtvrtá řada). I přesto, že měl někde jen vedlejší roli a někde také hrál jen minimalistickou „sedavou“ roli se zahaleným obličejem – modří vědí. Nějak se nám to s herci protahuje, takže to dnes neplánovaně prodloužíme o jeden odstavec. 🙂

 

     A ten zahájíme s Woody Harrelsonem. Charakterní herec byl letos velmi výrazný. Vynikal ve scifku Válka o planetu opic, zachránil pouze lehce nadprůměrnou dramedii Wilson a prý je vynikající i v dramatu The Glass Castle a černé komedii Tři billboardy kousek za Ebbingem (uvidíme až v lednu 2018). Dobře on! Velmi nás také těší patrný kariérní vzestup bijce Davea Bautisty. Kolosální (haha) sympaťák letos bavil jako Drax ve druhých Strážcích Galaxie a dostal nás i herecky náročnějšími rolemi v novém Blade Runnerovi a v akčňáku Bushwick. Už delší dobu také registrujeme výrazného irského herce Domhnalla Gleesona, který po loňském oddechu opět pracoval naplno, což dokazují úlohy v takových výrazných filmech jako je matka!, osmé Star Wars, Goodbye Christopher Robin, či Barry Seal. V posledně jmenovaném snímku si zahrál s Tomem Cruisem, který se letos objevil ve dvou filmech, což je na jeho novodobé poměry hodně. Vyjma skvěle ztvárněného Barryho Seala si zahrál i  v nové Mumii. Nyní už to ale vezmeme hopem a zmíníme ještě několik dalších herců, které letos bylo hodně vidět. Jedná se o S.L. Jacksona (Kong: Ostrov lebek, Zabiják & bodyguard, xXx: Návrat Xandera Cage), Johna Goodmana (Atomic Blonde, Kong, Valerian a město tisíce planet, Transformers 5…), Idrise Elbu (Temná věž, Thor: Ragnarok, Hora mezi námi), Iana McShanea (John Wick 2, Jawbone, Američtí bohové), Johna Boyegu (Star Wars, Detroit, The Circle) a zapomenout nemůžeme ani na skvělého Andyho Serkise (Válka o planetu opic, Star Wars).

 

     Dost možná letošní nejvýraznější herečkou je stálice Nicole Kidman. Již zkraje roku se zaskvěla v dramatickém seriálu Sedmilhářky a poté podala skvostné výkony ve filmech Oklamaný, Zabití posvátného jelena a Jak balit holky na mejdanech. Pravděpodobně nejsilnější rok hereččiny kariéry – klobouk dolů. Moc pozadu nezůstala ani další zkušená herečka Robin Wright. Zahrála si vedlejší role v komiksovkách Wonder Woman a Liga spravedlnosti, ve scifku Blade Runner 2049, a také už v podstatě hlavní roli v seriálu House of Cards. Do třetice všeho dobrého tu ještě máme Lauru Dern. Ta mimo výrazné role v osmých Star Wars ztvárnila party v dramatu Wilson, komedii Zmenšování, a také si zahrála v seriálech Sedmilhářky a nové řadě Městečka Twin Peaks. Tomu tedy říkáme pracovní nasazení! Charlize Theron také letos nelenila a pamatujeme si ji především ze špionážního akčňáku Atomic Blonde (minirecenze brzy), a také z osmého Rychle a zběsile. Letos pracovala naplno i Julianne Moore, o čemž svědčí účasti ve filmech Wonderstruck, Suburbicon či Kingsman: Zlatý kruh. Tyhle dámy zrají jako víno. No a dalšími zajímavými herečkami, které si za letošek zaslouží zmínku jsou Carrie Coon (seriály Fargo a Pozůstalí), Emma Watson (Kráska a zvíře, The Circle), Cara Delevingne (Tulipánová horečka, Valerian), Karen Gillan (Strážci Galaxie 2, The Circle, Jumanji) či seriálová modla Emilia Clarke, která si vyjma Hry o trůny zahrála i v mysteriózním thrilleru Voice from the Stone.

 

     Mnoho z námi zmiňovaných herců a hereček bude ještě oceněno i nějakou tou prestižní cenou, o tom nemůže být pochyb. Určitě jsme si ještě na někoho nevzpomněli, ale moc jich podle nás nebude. Letos těch pamětihodných hereckých výkonů bylo opravdu hodně a mnozí herci je předváděli opakovaně. Snad bude i příští rok podobně nadstandardní. Takový Leonardo DiCaprio už by mohl ukončit to několikaleté odpočívání po Revenantu a zase něco pěkného natočit (podle zpráv to vypadá nadějně). V příštím roce se také do světa filmu po mateřské pauze naplno vrátí i Anne Hathaway, což nás velmi těší. Měli bychom vidět i mnohem více filmů s Benedictem Cumberbatchem či s Jessicou Chastain, a to je velmi dobře. Určitě se dočkáme spousty zajímavých hereckých výkonů, o kterých zase budeme moci psát. Dnes už ale končíme. 🙂 Užívejte si vánoční svátky a příště se uvidíme u měsíční rekapitulace. Čau.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář