Star Wars: Poslední z Jediů

     Osmý díl rozhodně není onou „pětkou 2.0“ podobně jako byl sedmý díl ve vztahu ke čtverce. Inovací a nových prvků je poměrně dost, ale i tak nemohu udělit vyšší hodnocení než čtyři hvězdy (jako minule), poněvadž ne všechny novinky jsou ku prospěchu věci. Nemůžu si prostě pomoct, ale libovolný díl z původní trilogie je lepší. Osmička je nejdelší epizodou v historii Hvězdných válek (okolo 150 minut) a bohužel tomu úplně neodpovídá koncentrace zajímavého obsahu. Častokrát jsem měl v kině nutkání koukat na hodinky, což je prostě špatně. Sedmička sice nenabídla tolik pamětihodných scén, ale zase lépe fungovala jako celek. Osmička je více roztahaná, méně ucelená a méně vtipná.

      Naštěstí má ale mnohem zajímavější příběh. Ten je sice v rámci série dosti atypický v ohledu velkoleposti (málo) a komornosti (hodně), ale nabízí toho hodně v jiných oblastech. První ústřední linka Luke-Kylo Ren-Rey funguje výborně a veškeré akční či dialogové interakce tohoto tria představují to nejlepší a nejemotivnější z filmu. Druhá „vesmírná rebelská“ linie je o poznání slabší, ale dovede občas příjemně překvapit, ikdyž spíše po audiovizuální stránce (planeta s casinem) než po té scénáristické. Je tam spousta zbytečných postav a ty hlavní nejsou tak výrazné jako ona zmiňovaná silná trojka.

     Celkově prostě pořád nemohu přijít nové trilogii na chuť. Osmička je sice moc fajn, ale není to ta úchvatná a dechberoucí podívaná, která by svou kvalitou přebila veškeré letošní filmy a razantně se usadila na pomyslném trůnu nejlepšího filmu roku. A obávám se, že devátý díl na tom bude podobně. Ty opakovaně promarněné šance už nejsou náhodné. Bohužel.

 

P.S: Záporáci jsou zde tragikomičtí a takovému Vaderovi nesahají ani po malíčky na nohou.

P.P.S: Můžete tam vymyslet desítky dalších vesmírných potvůrek, ale hláškař Chewbacca je prostě nejlepší.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář