Elex

Platforma: pc, ps4, xone

       Elex je nové rpg od studia Piranha Bytes, tvůrců oblíbených sérií Gothic a Risen. Žánrově hra zůstala někde na půli cesty mezi fantasy a sci-fi a kvalitativně zase spadá někam k úrovni třetího Risen a třetího Gothicu. Nejlepší hra studia to tedy není (Gothic 2), ale není to ani jejich nejhorší počin (Risen 2). Příběh Elex je zasazen do katastrofou zasaženého světa Magalan. Ten je obýván čtyřmi hlavními frakcemi (a jednou neutrální), které obývají jeho jednotlivé části, jenž by se po jistém zbagatelizování daly označit jako oblast lesní, oblast pouštní, oblast kamenná s lávou a oblast zimní.

      K většině z hlavních skupin je možné se přidat, a to v kůži bývalého elitního komandéra Jaxe, který byl zrazen svými souputníky a na své cestě za pomstou a odpověďmi musí začít hezky od píky. Tak jak to bývá u her od Piranha Bytes dobrým zvykem. Hlavní příběhové úkoly Jaxe zavedou ke všem zásadním aktérům v Magalanu, avšak velmi brzo je příběhová linka poněkud rozmělněna množstvím vedlejších aktivit.

     Hned od začátku můžete objevovat skvostný negenerický svět Magalanu, prozkoumávat staré ruiny, hledat poklady, kovat zbraně, vařit lektvary, zkoušet své bojové dovednosti na silných potvorách a potkávat rozličné charaktery, které vám zpravidla zadají nějaký ten vypečený úkol. Právě v těchto ohledech jsou hry od „Piraní“ nejsilnější a nejinak je tomu i v případě jejich nejnovějšího počinu. Tak skvělý pocit z objevování světa a rozvoje své postavy nabídne jen málokteré jiné rpgčko.

      Dalším podstatným kladem je vysoká znovuhratelnost, kterou umožňují rozsáhlé možnosti směřování své postavy a již zmiňovaná možnost výběru své frakce. Ještě vyšší hodnocení mi ovšem nedovoluje udělit několik podstatných záporů. Například ne zrovna úchvatná grafika, která se od třetího Risen v podstatě nezměnila, příšerné herní menu v čele s otřesným inventářem, mizerná umělá inteligence a archaický soubojový systém. Holt takové ty tradiční kazy na novém blyštivém klenotu od našeho oblíbeného studia. Příště bych je už nemusel přehlédnout tak snadno –  už se přece nepíše první polovina minulé dekády, že ano… 🙂

Gameplay trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 (64Bit), Intel Core i5-3570 3,4 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX 660  nebo Radeon HD 7850, 35 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář