162. Páteční podvečerní… o nejlepších titulech roku 2017

     Vše nejlepší do nového roku! 🙂 V letošní první Páteční podvečerní provedeme tradiční rekapitulaci minulého roku. Ten by se dal shrnout jako rok excelentních seriálů, ale nebyla v něm nouze ani o výtečné filmy, hry či knihy. Naše redakční duo dalo hlavy dohromady a pořádně se zamyslelo nad tím, co ho vloni nejvíce upoutalo. A nebylo toho málo. Tady jsou naši favorité roku 2017.

 

Top filmy – Kroll

1. Wołyń

Pravdivý, nevšední, a také hodně drsný polský válečný film. Rozhodně ho nedoporučuji mladším generacím, ale dospělí by se měli podívat a připravit se na velice věrohodné (brutální) záběry ze druhé světové války na polsko-ukrajinském pomezí.

2. La La Land

Krásně natočený film jako ze staré školy. Vše je zde výtečné – od příběhu přes hudbu až po herecké výkony. Tohle musíte vidět!

3. Zakladatel

Povedený autentický příběh o založení fastfoodového impéria McDonald’s. Určitě není špatné vědět o tom, jak to tehdy doopravdy bylo. Velmi věrohodný a zajímavý snímek.

4. Zlato

Velice pěkná ukázka toho, jak lze okrást velký počet lidí, kteří onomu dotyčnému bezmezně věří. 🙂

 

Top filmy – Rendar

1. La La Land

Jen na jeden film jsem šel v životě dvakrát do kina – na La La Land. Snímek, který mi zase připomenul, jak může být filmové médium krásné. Audiovizuální a příběhová nádhera.

2. Logan: Wolverine

Nejlepší komiksovka všech dob? Velmi pravděpodobně. Osobitá a drsná podívaná se skvělým Hughem Jackmanem v životní roli.

3. Blade Runner 2049

Úchvatný sci-fi megafilm, ve kterém je hned několik nejlepších scén a pasáží celého roku. Nic jiného na mě loni nezapůsobilo tolik, jako první megalomansky natočený přílet do futuristického Los Angeles či nesmírně originální a dojemná romance.

4. Král Artuš: Legenda o meči

Dynamický a perfektně sestříhaný epický fantasy nářez od režiséra Guye Ritchieho. Kolosální kasovní propadák tohoto filmu mě bude mrzet ještě hodně dlouho…

5. John Wick 2

Keanu Reeves v jednom z nejbrutálnějších akčních filmů všech dob. Co chtít víc?

Top seriály – Kroll

1. Peaky Blinders: čtvrtá řada

Seriálová jízda, která ani po čvrté řadě nezná žádné slabší chvíle. Prostě pecka tohoto roku.

2. Genius

Skvost se zaměřením na celý život Alberta Einsteina. Že se to kanálu National Geographic povede natočit až tak moc dobře, tak to jsem opravdu nečekal!

3. Taboo

Temný a děsivý historický epos, jenž je každým dílem lepší a lepší. Co dodat… prostě chci vidět další řadu. 🙂

 

Top seriály – Rendar

1. Taboo

Takto unikátní a precizně podanou ponurou atmosféru jsem už dlouho u seriálu neviděl. Nepředvídatelné, tajemné a se skvělým Tomem Hardym. Novinka roku.

2. Godless

Jeden z nejlepších novodobých westernů. Nic tomu nechybí a vše je zde perfektní.

3. Hra o trůny: sedmá řada

Nejproslulejší fantasy seriál současnosti se vrátil na vrchol díky poměrně netradiční řadě, která má skvělé tempo a excelentní bitevní scény.

4. Mindhunter

Pouze pro fajnšmejkry! Tohle je takový seriálový kaviár. Nemusíte ho jíst moc, ale občas si ho dopřejete a je to jedna velká lahoda. Detailněji propracovanou psychologii postav aby jeden pohledal!

5. The Punisher

Excelující Jon Bernthal v drsném příběhu o pomstě, vykoupení a o nalezení nové životní cesty. Nejlepší dvanáctý díl mě totálně odrovnal – emočně a vlastně i fyzicky… 😀

 

Top hry – Rendar

1. Divinity: Original Sin 2

Velkolepé fantasy rpgčko, které výtečně kombinuje starosvětské herní prvky s těmi novodobými inovativními. Za mě nejlepší loňská hra.

2. Horizon Zero Dawn + datadisk Frozen Wilds

Fortelná akční adventura nabídla některé z nejsilnějších herních momentů loňského roku. Datadisk výtečný. Aloy jede!

3. Evil Within 2

Hra s nejemotivnějším a nejlépe podaným příběhem. Hororový herní film Počátek.

4. Prey

Pro děsivá herní dobrodružství na vesmírných základnách mám velkou slabost. A když jsou ještě bezvadně nadesignované a se širokými možnostmi herního postupu, tak není co řešit.

5. Resident Evil: Biohazard

Pro mě největší loňské překvapení. Má to atmosféru jako řemen, zajímavé herní prvky a správně odporné hlavní protivníky. Tato série nabrala nový dech!

Top knihy – Kroll

1. Marlo Morganová: Poselství od protinožců

Nevšedně pojaté povídání o australských reáliích. Vcelku zajímavá kniha, která by mohla leckoho pobavit.

2. Jaroslav Pavlíček: Člověk v drsné přírodě

Jaroslav Pavlíček – náš největší znalec na přežití v přírodě. Počtem stran nikterak velká kniha, avšak svým obsahem velmi bohatá. Opravdu ideální příručka pro přežití v kruté divočině.

 

Top knihy – Rendar

1. Brandon Sanderson: Archiv bouřné záře

Úvodní dva díly nadějné fantasy série, která má potenciál zařadit se po bok takových skvostů, jako je Malazská kniha padlých. Zaujala mě především originálně zpracovaná magie a propracované charaktery postav.

2. Michael Weber: Démoni apokalypsy

Jedna z nejlepších historických knih, co jsem kdy četl. Třicetiletá válka v Českých zemích ve své nejpoutavější a nejkrutější podobě.

3. Komiksy s Deadpoolem

Tohle počtení a pokoukání mě loni nejvíce ze všeho rozesmálo. Deadpoola není nikdy dost!

 

    Dnešní rekapitulaci zakončíme vyjmenováním dalších výtečných titulů, které atakovaly přední pozice, avšak těsně jim to nevyšlo. Rozhodně neuděláte chybu, když se poprvé či znovu podíváte na filmy jako je tíživé drama Místo u moře, kriminální thriller Wind River, vězeňská dramata Shot CallerBrawl In Cell Block 99 a stále také doporučujeme herecký koncert Jessicy Chastain ve vypjatém soudním dramatu Případ Sloane. Pokud má někdo zájem o seriálový maraton, tak určitě nešlápne vedle s tituly jako je 13 Reasons Why, Pozůstalí, Stranger Things či The Man in the High Castle. Hráči by se ještě měli zaměřit na gamesy typu Sunless Sea: Zubmariner, Shadow Tactics: Blades of the Shogun, Severed či Uncharted: Lost Legacy. No a knihomolové? Těm můžeme doporučit bezvadné české sci-fi série SPAD a Algor. Na spoustu dalších skvělých titulů už sice nezbylo místo, ale určitě na ně ještě někdy narazíte během brouzdání po našem webu. 🙂 Příští týden se pro změnu podíváme na nejočekávanější tituly tohoto roku. Mějte se fajnově a zase někdy jindy na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář