399. Páteční podvečerní… o hrách s hutnou zimní atmosférou (část druhá)

V současných parných časech nás napadlo vrátit se k jedné dávné Páteční podvečerní z roku 2015, ve které jsme vybírali některé nejlepší hry, v nichž se dá zažít hutná zimní atmosféra. Proč se opět trochu (pomyslně) nezchladit a nevybrat některé nejlepší žánrové zimní tituly v půlce letního období. Za těch sedm let od přecházejícího článku je z čeho vybírat, přičemž spousta vynikajících her jasně pasuje do naší současné verze hutného zimního žebříčku. Přejeme příjemné, mrazivé a inspirativní počtení.

1. Frostpunk (+ Last Autumn)

Jednoznačné číslo jedna mezi mrazivými hrami za posledních několik let či dekád nazpátek. Perfektní budovatelská strategie z roku 2018 a následný datadisk Last Autumn (2020) patří mezi nejpamětihodnější a nejbrutálnější hry, které dokázaly zprostředkovat hutnou zimní atmosféru měrou vrchovatou. Extrémně mrazivý a nekompromisní zážitek se dokázal hráči zavrtat hluboko až do morku promrzlých kostí. Holt ledové peklo.

2. Horizon Zero Dawn: Frozen Wilds

Datadisk Frozen Wilds (konec 2017) k původnímu Horizon Zero Dawn přinesl další žádanou porci poutavého obsahu, který rozšířil už tak obrovský svět původní hry. A doplnil ho o další atraktivní zimní lokace s pozoruhodnými novými kmeny a stroji. Samozřejmostí je i tuhá obtížnost, která k datadisku se zimní tématikou jednoznačně patří.

3. God of War

Jedna z nejlepších her roku 2018 (pro nás číslo dvě za jedinečným Red Dead Redemption 2) byla zasazena do prostředí severských bájí a mýtů a s tím šly ruku v ruce i skvostné nordické lokace, kde se mrazem, ledem a sněhem skutečně nešetřilo. Nádherné a nebezpečné úrovně a s nimi spojená hutná atmosféra patří mezi některé ze zásadních plusů tohoto vynikajícího titulu.

4. Subnautica: Below Zero

Samostatný datadisk Below Zero příběhově navazuje na původní skvělou explorativní adventuru Subnautica. Oproti základní hře z roku 2018 si v něm hráč mnohem více užije nižších teplot, a také i výletů na promrzlou souš, která zde tvoří nezanedbatelnou část hry. Prozkoumávání zimních nadmořských a podmořských (ne zcela) pustin málokdy bylo tak zábavné a osvěžující.

5. Metro Exodus

Postapokalyptická akce nabídla oproti svým dvěma umírněnějším předchůdcům podstatně ambicióznější příběh, a také i rozlehlost herního světa včetně výtečně zvládnutého střídání ročních období. No a k celkovému vyznění a ladění hry holt beze zbytku pasuje nevybírává zimní část, která už opravdu dá pocítit trochu té pravé a nefalšované postapokalyptické zimy s příměsí vražedných mutantů.

6. Northgard

Vytříbená budovatelská strategie zprostředkovává dobrodružnou cestu vikinského klanu napříč různorodými severskými lokacemi. Hra mimo jiné chytře reflektuje problematiku tamních drsných zim, které jsou přímo zakomponovány do jádra herního systému. V létě je třeba se připravit a mít dobrou sklizeň, která poslouží v neproduktivní a tvrdé zimě, kterou je potřeba přežít. Chytrý a intuitivní systém.

7. Sunless Sea: Zubmariner

V této parádní explorativní 2D adventuře zabrousíme ještě podstatně hlouběji do neprobádaných vod světa Sunless Sea a to díky nové průzkumné lodi ponorkového typu. Hlubiny zdejšího univerza jsou mrazivé, hutné a občas i děsivé. Vyjma očekávaných pokladů a opuštěných ruin zaniklých civilizací samozřejmě skrývají i nejedno děsivé monstrum, které je schopné udělat s vytuněným plavidlem bleskový proces.

Mezi nadcházející hry, ve kterých bude hrát roli hutné zimní prostředí, patří například závodní titul WRC Generations (říjen 2022) a především i jedna z nejočekávanějších her roku, God of War: Ragnarök (listopad 2022), která by měla navázat na excelentní předešlý díl. Přejeme příjemné zchlazení u hutných zimních atmosférických titulů! Mějte se fajně a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář