Metro Exodus

Platforma: pc, ps4, xone

Metro Exodus aneb putovaní po rozličných lokacích postapokalyptické matičky Rusi. Ve třetím díle výtečné herní série se v kůži hrdiny Arťoma definitivně vypravíme na povrch a byť se toto nastavení od předešlých dílů značně odlišuje, tak změna podle mě přišla vhod a nové Metro je opět vynikající hra. Hra, na které je silně patrná inspirace sérií Stalker, druhým Half-Lifem, avšak pořád to je především staré dobré (obohacené a vytříbené) Metro.

Arťom je člen elitního komanda, okolo kterého se točí příběh. S partou těchto vojáků vyrazíte do širých ruských dálav hledat odpovědi, které přecejen v podzemních bunkrech tolik nepřicházely. Cestujete na palubě uhánějícího vlaku, který občas někde (zpravidla nuceně) zastaví a právě v této lokaci se odehraje podstatná část hry. Každé prostředí je něčím zajímavé a unikátní (zatopené vesnice, vyschlé Kaspické moře, drsná tajga) a navíc je navštívíte v různých ročních obdobích, což je opravdu skvělý nápad. Lokace jsou samozřejmě velmi nebezpečné a neobývají je pouze nebezpeční mutanti, ale i různé kulty, gangy a sekty, kterým postapokalyptická doba neskutečně přeje.

Geroj Arťom má ovšem hned několik es v rukávu. Samozřejmostí a slušností je poměrně rozsáhlá úprava různých pomůcek a zbraňového arzenálu – buď v multifunkčním batohu či na pracovním stole, který je součástí bezpečného místa, kde se dá i přespat. K dispozici je i několik druhů dopravních prostředků, které jsou velmi užitečné a to jak v členitějším terénu, tak i na rozlehlých pláních. Právě do venkovních prostor je zasazena podstatná nelineární část hry, kterou vývojáři ze studia 4A Games výtečně zkombinovali z přímočařejšími pasážemi, na než zákonitě dojde v různých vnitřních prostorách.

Marně dumám nad tím, co bych mohl této skvělé hře vytknout. Herní doba je naprosto dostačující (20-30 hodin), hra vypadá skvěle (byť za cenu poměrně vysoké náročnosti), hratelnost nemá chybu, atmosféra by se dala krájet a příběh je taky fajn. Snad jen ten Arťom by se ve hře mohl už trochu rozmluvit – ta jeho němota působí už docela nepatřičně a směšně. Celkově ovšem není co řešit. Tohle bude jeden z horkých adeptů na hru roku.

Trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 7 64 Bit, Intel Core i5-4440 3,1 GHz, 8 GB RAM, GeForce GTX 1050 nebo Radeon HD 7870, 50 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.