Horizon Zero Dawn

Platforma: PS4

     Horizon Zero Dawn je jedním z pádných důvodů k pořízení konzole Playstation 4. Akční sci-fi adventura od holandských Guerilla Games (tvůrci série Killzone) je vynikající hra s naprostým minimem slabších prvků, ať už těch technických (generické obličeje vedlejších postav) či hratelnostních (horší inteligence lidských protivníků).

     Příběh se odehrává v postapokalyptickém světě, který obývají různé druhy robotických zvířat a lidé v něm žijí v kmenových společenstvích lovců a sběračů. Hlavní (hratelnou) postavou je dívka Aloy. Tu již v útlém věku její kmen zapudil a donutil ji žít v pustině, kde se o ni stará další vyhnanec Rost a připravuje ji na život v krutém a nebezpečném světě. Nemá cenu zde prozrazovat další vývoj příběhu, ale můžu říct, že putování charizmatické Aloy představuje jednu z nejlépe napsaných a nejvíce atmosférických dějových linek ve hrách za pěkných pár let. Tohle se prostě vývojářům z Guerilla Games povedlo.

     A povedená je i hratelnost. Poslední dobou mě hry s otevřeným světem velmi rychle přestaly bavit (zdravím sérii Far Cry) z důvodu zahlcení přemírou všemožných (stereotypních) aktivit a vedlejších úkolů, které odváděly pozornost od hlavního děje. Tohle jsem během hraní Horizon nepocítil ani jednou. Tvůrci skvěle zvládli zkombinovat vedlejší činnosti s hlavními úkoly a vše působí plynule a nenuceně. Také souboje s roboty jsou velmi zábavné a díky rozdělení robotích těl na různé zásahové zóny jsou i značně originální. Navíc lze úspěšně praktikovat plíživý opatrný postup a ničit či přeprogramovávat robotí nepřátelé ze zálohy. Pro souboje má Aloy k dispozici rozličné modifikovatelné zbraně a brnění, její schopnosti lze navíc vylepšovat v rozsáhlém stromu dovedností a jako bonus už působí možnost vyrábět všemožné serepetičky od pastí přes lektvary až po batohy na navýšení kapacity inventáře.

     Velkou předností Horizon je i audiovizuální stránka, která patří k naprosté špičce. V podstatě libovolný obrázek z tamních herních lokací může posloužit jako tapeta na plochu. Opravdu velká nádhera. Horizon Zero Dawn je prostě jednou z těch her, jejíž početné klady naprosto přebíjejí těch pár záporů. V rámci žánru mě obdobným způsobem bavilo možná jen excelentní Red Dead Redemption. Nelze jinak než udělit plné hodnocení. Jeden z horkých kandidátů na hru roku.

 

Finální trailer

Minimální HW konfigurace: PS4 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář