22. Páteční podvečerní… o nejlepších dubnových titulech na Recenzone

 

Včera nám zrovna skončil duben, měsíc nevyzpytatelného počasí (opět dostál svému jménu), a to znamená nejen to, že je dnes lásky čas, ale i to, že je rekapitulační čas, a to formou Páteční podvečerní, ve které si pěkně shrneme všechny dubnové minirecenze a vybereme pro Vás i pět nejlepších. Předem už můžeme avizovat, že filmové novinky nás, vyjma pár čestných vyjímek, bohužel opět moc nepotěšily, a tak se tento miničlánek ponese hlavně ve znamení seriálů. Těch jsme v dubnu recenzovali hned osm, přičemž rovných šest z nich si vysloužilo minimálně čtyři hvězdičky, a to už rozhodně stojí za pozornost. Tady je už naše dubnová pětka titulů, které jsme určili jako ty nejlepší. Začneme na dalekém pochmurném severu.

 

vik web

1. Vikings

Z původně menšího historického seriálu z dílny History Channel se postupem času stala jedna z pravidelných největších událostí seriálové sezóny. Drsné severské prostředí se statnými vlasatými muži, neohroženými ženami a intrikánskými vladaři je prostě příliš atraktivní na to, aby si ho člověk neoblíbil. Když tvůrci ještě přidají nadstavbu v podobě velkolepé akce (začátek a konec třetí řady), poutavého a rozmáchlého děje (dění v Anglii a Francii) se zajímavým tématem (nastupující křesťanství), a dobře zahraných charakterů (zdravíme krále Ragnara a Ecberta), tak už musí být jasné, proč jsme Vikings umístili na první místo našeho žebříčku. Také jsme jim propadli – přiznáváme se.

 Vikings: minirecenze

 

just web

2. Strážce pořádku (Justified)

Naše minirecenze této akční kriminální pecky je značně výstižná, a tak zde už jen dodáme, že Justified podle nás disponuje jedněmi z nejzajímavějších seriálových postav, které se kdy v televizi objevily. V průběhu šesti řad si projdou pozoruhodným vývojem a například jejich vzájemné dialogy jsou prostě jedinečné (Raylan x Boyd, Raylan x Art). Znamenitě vykreslené prostředí „country Kentucky“ už jen tvoří dokonalou kulisu pro řádně osobní a osudový příběh, který Justified nabízí. Rozhodně se jedná o jeden z nejzajímavějších seriálových projektů současnosti, a bohužel i o jeden z nejnedoceněnějších. A jak vlastně střílí Raylan? 🙂

Justified: minirecenze

 

dared web

3. Daredevil

Dlouho očekávaná komiksová novinka od Marvelu a Netflixu dopadla dobře. Nad očekávání dobře. Daredevil je velmi vítanou alternativou k „jemnějším“ komiksovám typu Flash a Agents of S.H.I.E.L.D. -je temný, atmosférický, nekompromisní, a dovede v mnoha ohledech překvapit. Například některými hloubavějšími dialogy zacházejícími až do filozofického přesahu či skvělou fixní kamerou, která dává vyniknout choreograficky výtečně zvládnutým akčním scénám. Je toho ovšem mnohem víc. Daredevil bezpochyby je letošním nejlepším novým seriálem. Pokud ste tak ještě neučinili, běžte do něj – nebudete litovat.

Daredevil: minirecenze první řady

 

knick web

4. The Knick

Netradiční historický seriál od Stevena Soderbergha, na jehož druhou řadu (premiéra opět v říjnu) se už nyní velmi těšíme. Výborný Clive Owen v hlavní roli, věrohodné zpracování, a také vtažení do děje díky autentickým scénám z lekařského prostředí, během kterých kamera divákovi ukazuje záběry tak, jako by seděl s tehdejšími lékaři přímo ve zkušebním sále. Zaručujeme, že po shlédnutí Knick si začnete mnohem více vážit našich nynějších lékařů a všeobecně i současné lékařské péče. Dřív to skutečně nebyl žádný med.

The Knick: minirecenze

 

noc bez web

5. Noční běžec

Je těžké nemít rád Liama Neesona. Tento britský charizmatický herec s podmanivým hlasem, který rád nechává vyniknout při jeho klasických výhružných telefonátech 🙂 , začal krátce po tragické smrti své manželky praktikovat kvótu minimálně čtyř filmů ročně a v podstatě definoval svůj vlastní žánr atraktivních neesovek. Což jsou filmy s osamělým hrdinou v hlavní roli, který zpravidla zažil v minulosti nějakou tragickou či nešťastnou událost a nyní je nucen se jít poprat s nepřízní osudu (rozumějte vykosit aspoň četu padouchů). Inu a nejinak tomu je i v případě Nočního běžce – je to fortelná neesonovka temnějšího ražení s vynikajícími herci, dostatkem akce a nadprůměrně vysokým bodycountem. Pro nás zřejmě i nejlepší film dubna.

Noční běžec: minirecenze

 

pill web

 

 

Ještě nás čeká vyzdvihnutí několika titulů, které se nevešly do první pětky, a výhled na měsíc květen, takže se nezdržujme a pojďme na to. Z dubnových filmů stojí za zmínku především povedená variace na Dannyho parťáky Focus s Willem Smithem, existenciální drama s Reese Witherspoon Divočina, temný hackerský thriller Michaela Manna Hacker s Chrisem Hemsworthem, a také netradiční válečné drama Good Kill, ve kterém se v hlavní roli představil Ethan Hawke. Co se seriálů týče, tak se do naší nabité pětky už nevešlo stylové špionážní retro Fleming, povedený spin-off Perníkového táty Better Call Saul, a také výpravná historická minisérie 1864, jenž byla z valné části natáčená v Česku. Těsně za branami finále také skončilo poctivé oldschool rpgčko Pillars of Eternity, které by jednoznačně obsadilo v našem žebříčku šesté místo, za předpokladu že by nějaké bylo. 🙂

 

mad max web

Květen bude nabitý. Rozhodně co se filmů týče – předpokládáme, že většina z nás nestihla zajít na druhé Avengers posledního dubnového dne, a tudíž je budeme brát jako květnový film, stejně tak jako komorní robotí scifko Ex Machina. V máji k nám také dorazí dva zajímavé filmy Toma Hardyho, a to postapokalyptický nářez Šílený Max: Zběsilá cesta a historické krimi Dítě číslo 44. Návštěvu kina byste také měli důkladně zvážit v případě dystopického scifka s Georgem Clooneym Země zítřka, a také katastrofického San Andreas s Dwaynem Skálou Johnsonem. Dočkáme se i dvou zajímavých seriálových novinek. V půlce měsíce bude mít premiéru mysteriózní drama Wayward Pines s Mattem Dillonem a Terrencem Howardem, a na konci května nám představí seriálový matador David Duchovny své kriminální retro Aquarius. V herním světě zase očekáváme jasnou dominanci třetího Zaklínače (vyjde 19. května), který je nejen bezpečně nejočekávanější květnovou hrou, ale pro mnoho hráčů i nejočekávanější hrou posledních několika let. My se mezi ně taktéž řadíme. 🙂 No… květen už jistě představuje nástup letní sezóny, ve které nebude o množsví kvalitních titulů nouze. My se opět vynasnažíme Vám o většině z nich poreferovat, a to naší-vaší oblíbenou formou minirecenzí, které se budou v průběhu měsíce objevovat na webu. Tímto vyřknutým závazkem můžeme dvaadvacátou Páteční podvečerní ukončit – za týden opět na přečtenou! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář