Strážce pořádku (Justified)

Jmenuje se Raylan Givens. Je to U.S. Marshal. Nosí klobouk. U pasu také nosí svou zbraň, kterou umí bleskurychle tasit. Je metlou všech zločinců. Je strážcem pořádku. A také je jedním z největších televizních drsňáků současnosti.

Justified se odehrává v americkém státě Kentucky, který je nepochybně velmi drsnou krajinou. Obhroublí lidé s ledabylým přízvukem, všudypřítomní pěstitelé trávy, nebezpeční místní mafiáni a dealeři, zkorumpovaní policisté, zaplivané bary a tajemné osamělé usedlosti… plus neustálá nejistota jestli Vám někdo nevrazí kudlu do zad. Toť stručný nástin prostředí, do kterého se po mnoha letech působení na Floridě vrací U.S. Marshal Raylan Givens (skvělý Timothy Olyphant), aby zde tak trochu za trest mohl působit v místním úřadě Marshalů. Potkává se zde se svým starým známým přítelem Boydem Crowderem (možná ještě skvělejší Walton Goggins), nyní místní ikonou a profesionálním zločincem. Inu a oba muži se velmi záhy dostanou do křížku, přičemž jejich zápolení se protáhne na velmi, velmi dlouho.

V každé ze šesti sérií Raylan vyfasuje navrch ještě nějakého dalšího záporáka, se kterým se zpravidla na jejím konci rozloučíme (samozřejmě se jedná o eufemismus pro rozstřílení na cucky). Ovšem ne tak Boyd. Sice občas s Raylanem prohraje, ale neustále se vrací zpět, aby mu zatápěl. Jejich značně osobní a osudový duel jednoduše přesahuje rámec jednotlivých řad a v podstatě tvoří kostru celého seriálu, což je dobře – jsou to dost možná dva nejzajímavější charaktery celého seriálu. Ovšem i vedlejší postavy se činí, ať už se jedná o charizmatického Raylanova šéfa Arta Mullena (Nick Searcy), který hláškuje jako o život, či nesmrtelného gangstera Wynna Duffyho (Jere Burns) anebo o osudovou ženu ústředního dua Avu Crowderovou (Joelle Carter).

Všech šest řad Justified si drží konstantní vysokou kvalitu – spojuje je zajímavý příběh, slušná akce, a také vynikající atmosféra amerického zapadákova, ale ani jeden z těchto atributů zde nehraje prim. Nejdůležitější jsou jako v každém správném seriálu postavy. A ty jsou v Justified jedinečné. Ať už budete fandit Boydovi, Raylanovi či komukoliv jinému, tak si charaktery tohoto vynikajícího seriálu prostě zamilujete. A budete se s nimi jen velmi těžko loučit. Ale poslední díl šesté řady, který měl nedávno premiéru, byl skutečně už definitivně poslední, takže nám nic jiného nezbývá. Tak tedy sbohem Boyde a Raylane, kéž by i ostatní odcházeli s takto vztyčenou hlavou jako vy dva.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář