1864

Historická výpravná minisérie 1864 představuje nejdražší projekt v historii dánské kinematografie a televizní tvorby – celkový rozpočet činil zhruba 600 miliónů českých korun. Natáčení probíhalo z valné části v různých lokacích po České republice, a tudíž si v tomto projektu zahrálo také množství českých herců. Například mladá herečka Eva Josefíková, která ztvárnila jednu z vedlejších, ale poměrně zásadních rolí. Děj minisérie se odehrává mezi lety 1851 a 1864, které ohraničují obě šlesvické války, což jsou konflikty, ve kterých bojovalo Dánsko s Pruskem o sporné hraniční území Šlesvicka, které bychom v dnešní době označili jako severní Německo.

Hlavními postavami jsou dva dánští bratři Peter a Laust, kteří žijí pokojným životem rolníků kdesi v nitru Dánska, až do osudného roku 1864, kdy oba na základě svých honosných ideálů dobrovolně narukují do armády, kde ovšem poznají tvrdou realitu života obyčejných vojáků. Oba muže také spojuje vzájemná láska k jejich osudové ženě Inge, která v průběhu času projde značně bouřlivým vývojem a oba bratry na dlouhou dobu rozdělí. Na tuto romantickou linii je kladen značný důraz, a je to dobře, jelikož je pojatá značně osudově a nepateticky a jednoduše je velmi působivá. Prostor samozřejmě dostanou i velkolepé válečné scény, a také dění v zázemí, kde nerealisticky uvažující dánští státníci necitlivě rozhodují o životech tisíců mužů.

1864 je skutečně unikátní minisérie, kterou od vyššího hodnocení dělí pouze jistá natahovanost, která se pojí s vedlejší příběhovou linkou odehrávající se ve skutečnosti, jenž sice má své opodstatnění, ale přišla mi v tomto počinu tak nějak navíc. Celkově jsem ale velmi spokojen, a doufám, že se někdy dočkám podobného projektu i od českých tvůrců. Zajímavých námětů máme v naší historii nepočítaně. A i ty peníze se dají sehnat, jak nám teď ukázali Dánové.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář