281. Páteční podvečerní… o historických románech

A tak trochu i o historických románech s příměsí sci-fi a fantasy, ale hlavní roli v dnešní Páteční podvečerní budou hrát historické reálie. V rámci „pandemické“ (doufejme že) minisérie jsme již psali o filmových a seriálových titulech do nepohody a dnes přišla řada na knihy. No a jedním z našich nejoblíbenějších žánrů jsou historické romány. V poslední době je často čteme, a na webu se již také nastřádala početná řádka příslušných minirecenzí, takže si dnes pojďme doporučit některé zajímavé historické knižní příběhy. Dnes ještě důrazněji přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Začneme u našeho oblíbeného tria historických sérií, které vytvořili přední autoři ze středoevropských luhů, hájů a hor. Žánrově nejčistším představitelem je čtyřdílná sága Hynek Tas z Boru od zkušeného spisovatele Františka Niedla. Pokud se chcete dozvědět o tom, jak to chodilo v Českých zemích na přelomu 14. a 15. století, tak nemáme moc lepších doporučení (spolu s Kingdom Come). Navíc to bude značně dobrodrodružná, poutavá a akční nauka. Pokud se podíváme k našim současně nedostupným východním sousedům, tak nám tane na mysli především série Dobrodružství kapitána Báthoryho od Juraje Červenáka. Tady už poněkud fušujeme do řemesla fantasy, ale základ je jasně historický. Spolu s charizmatickým kapitánem procestujeme kus Evropy během vrcholu turecké expanze ve druhé polovině sedmnáctého století. A ještě nezapomínejme ani na naše severní sousedy, kde již dlouhodobě dokazuje svou spisovatelskou kvalitu Andrzej Sapkowski. Samozřejmě, Zaklínač je skvělý, ale není radno zapomínat na excelentní Husitskou trilogii, která nás před mnoha lety opětovně řádně navedla na čtenářskou dráhu. Léčitel a dobrodruh Reynevan putuje se svými společníky po českých a polských zemích v turbulentním období husitských bouří a je to vynikající zábava, jejíž atraktivita je ještě umocněná výskytem některých dobře známých bytostí ze slovanských mýtů a legend.

Dalším perfektním českým historickým románem je kniha s příznačným názvem Démoni apokalypsy od Michaela Webera. Děj se odehrává během Třicetileté války v Čechách a na Moravě. A nutno podotknout, že autor tento konflikt popisuje opravdu bez nějakých příkras a až nepříjemně autenticky. Velmi drsné a hodnotné počtení. Často doporučujeme i historický horor Terror, který hezky pasuje i do dnešního článku. Kniha od amerického spisovatele je velmi dlouhá, avšak čte se jedním dechem. A je to i kapánek sci-fi. Mrazivé putování námořníků a objevitelů poblíž severokanadských ostrovů bylo převedeno i do poměrně zdařilé seriálové podoby. Když si lehce odskočíme ke komiksům, tak nám jako ideální představitel historických románů vychází první část bezvadné obrázkové knihy Temnými cestami. Velkolepé romantické dobrodružství ala Hrabě Monte Christo. Při větším skoku do minulosti objevíme solidní vikinskou epopej o Přísežném bratrstvu od spisovatele Roberta Lowa. První díl nese název Velrybí cesta. To by byl středověk a nezapomínejme ani na jeho staršího bratříčka. Mika Waltari se proslavil díky svým románům zasazeným do starověku. A není to jen Egypťan Sinuhet. Hodně nás bavil dobrodružný a příjemně mystický román Tajemný Etrusk. Etruskova anabáze napříč centrem starověkého světa okolo Středozemního moře patří mezi naše nejoblíbenější historické příběhy.

Na závěr si ještě vzpomeneme na jedinečné Verneovky, ke kterým se už delší dobu chceme vrátit a přečíst si i některé díly, jenž nám unikly. Naším tajným typem je sice jedna z oněch méně „historických“ knih, ale i tak ji dne zmíníme. Verneovým synem dokončená kniha Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy patří mezi naše nejoblíbenější počiny legendárního spisovatele. Momentálně také čteme raně středověký román Hlava světa od německé spisovatelky Rebbecy Gablé, a zatím nás tato výprava do Evropy desátého století velmi baví. Chystáme se i na Černý obelisk od E. M. Remarquea, v němž se slavný autor zaměřil na meziválečné dění v Německu. To byl náš výběr čistě historických i částečně historických románů. Ať se nám to hezky čte. Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář