František Niedl: historická série Hynek Tas z Boru

Doposud čtyřdílná dobrodružná série románů od českého spisovatele Františka Niedla rozhodně představuje jedno z nejzajímavějších literárních děl zabývajících se obdobím na začátku 15. století, které v Českých zemích předznamenávalo nástup husitské revoluce. Hlavní postavou celé série je perfektně vycvičený osobní strážce Hynek Tas z Boru – málomluvný muž činu, s nímž si není radno zahrávat.

V první knize se Tas shodou okolností dostane do služeb krále Václava IV., panovníka prchlivé povahy, pro kterého je Tas nejen oddaným strážcem, ale i moudrým rádcem a posléze i dobrým přítelem. V dalších knihách se již dění posune notně dál – Tas je ze služeb krále propuštěn a za odměnu dostává malé panství na jihu Čech, které sousedí s územím králova věčného oponenta Oldřicha II. z Rožmberka. Na množství zápletek je tedy opět zaděláno. Posléze se Tas dostává i do služeb města Českých Budějovic, z nichž do Německa a zpět vodí kupecké karavany, jenž jsou sužované nájezdy husitských tlup, přičemž se stále stará o své panství, zakládá rodinu a navíc ještě cvičí svou profesionální soukromou armádu. Ta bude více než potřebná, jelikož začínají 20. léta, během kterých naplno vypukly husitské bouře, jenž znamenaly mnoho let válečného konfliktu.

Všechny čtyři romány jsou extrémně čtivé. Děj je sice spíše jednoduššího rázu, avšak to vůbec není na škodu, poněvadž je zase dostatečně akční, poutavý, ale i poučný. Objevuje se v něm mimojiné množství zajímavých vedlejších postav (Janové Hus a Žižka, Oldřich z Rožmberka…) a celé čtení tak nějak pěkně odsýpá. Vše by ale bylo poloviční bez zajímavé ústřední postavy, a tou Hynek Tas zcela určitě je. Je to archetyp životem protřelého, drsného, důvtipného, ale zároveň i spravedlivého reka – přesně takového, jakého máme my čtenáři rádi.

tasek

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář