66. Páteční podvečerní… o výsledcích Oscarů

 

    Před pár dny proběhlo vyhlašování vítězů těch nejprestižnějších filmových ocenění – slavných Oscarů. Nebudeme se tu vyjadřovat k samotnému galavečeru, který moderoval herec a stand-up komik Chris Rock, avšak výsledky několika nejdůležitějších kategorií si rozhodně připomeneme a krátce je i okomentujeme. K jednotlivým snímkům nabídneme ještě i naši příslušnou minirecenzi, popřípadě trailer. To aby byl dnešní servis kompletní. Pochopitelně začneme u nejdůležitější ceny pro nejlepší film, kterou získalo investigativní novinářské drama Spotlight.

 

spo osk web

NEJLEPŠÍ FILM

1. Spotlight – minirecenze

2. Revenant – minirecenze

3. Room – minirecenze

4. Brooklyn – minirecenze

5. Most špiónů – minirecenze

6. Marťan – minirecenze

7. Šílený Max: Zběsilá cesta – minirecenze

8. Sázka na nejistotu – minirecenze

Náš komentář: Podle mnohých kompromis, který asi nikoho vyloženě nenaštve. I my se k tomuto názoru přikláníme. Spotlight je typickou oscarovkou a rozhodně to je i výborný film, jemuž je ale potřeba přijít na chuť. Jako vítěze bychom si dovedli představit i Sázku na nejistotu, která nás oslovila víc, avšak bereme to i takhle. Asi každému muselo být jasné, že akademici nezvolí Šíleného Maxe, poněvadž na to prostě a jednoduše nemají… však vy víte co. 🙂

 

dicap oskar web

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI

1. Leonardo DiCaprio (Revenant)

2. Bryan Cranston (Trumbo – trailer)

3. Michael Fassbender (Steve Jobs – trailer)

4. Eddie Redmayne (Dánská dívka – trailer)

5. Matt Damon (Marťan)

Náš komentář: Očekávané vítězství. DiCapriova role v Revenantu rozhodně byla extrémně fyzicky náročná a v tomto ohledu je cena zasloužená. Leonardo trpěl, skomíral, živořil a nakonec se pro Oscara připlazil. Můžeme tu polemizovat o tom, zda by si ho více nezasloužil za své jiné role, ale především bychom měli být všichni rádi. Náš oblíbený herec má už nyní „splněno“ a může se po hlavě vrhnout do ztvárňování perfektních rolí, jako byla ta ve Vlkovi z Wall Street. Ano, modří vědí, že už tady měl být udělen jeden nejmenovaný zlatý plešoun. 🙂

 

larson oskar

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI

1. Brie Larson (Room)

2. Cate Blanchett (Carol – minirecenze)

3. Saoirse Ronan (Brooklyn)

4. Jennifer Lawrence (Joy – trailer)

5. Charlotte Rampling (45 let – trailer)

Náš komentář: Žádná z nominovaných hereček zde nebyla náhodou Všechny podaly výtečné výkony, avšak mladá a talentovaná Brie Larson byla ve snímku Room famózní a přecejen nad ostatními ženami vyčnívala. O tom nikdo nemůže mít žádných pochyb – cena je ve správných rukou.

 

inajirutu oskar

NEJLEPŠÍ REŽIE

1. Alejandro G. Iñárritu (Revenant)

2. George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta)

3. Lenny Abrahamson (Room)

4. Tom McCarthy (Spotlight)

5. Adam McKay (Sázka na nejistotu)

Náš komentář: Alejandro G. Iñárritu Revenantem potvrdil svou režijní extratřídu, avšak nemůžeme si pomoct – u nás by skončil druhý. Je velkým paradoxem, že Šílený Max získal šest cen v technických kategoriích, avšak muž, který to vše řídil tak trochu (hodně) ostrouhal. Semdesátiletý George Miller se musel půl roku potýkat s extrémně nepříznivými podmínkami namibijské pouště, během toho snášet manýry velkých hereckých hvězd (Tom Hardy dovede být hodně zlobivý…), řešit všemožné peripetie okolo natáčení, a i přesto nám nakonec dodal tak dravý, nabušený a vlastně i průlomový film, jako je Šílený Max. Oscarový výkon. Klobouk dolů.

 

rylance osc web

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI

1. Mark Rylance (Most špiónů)

2. Sylvester Stallone (Creed – minirecenze)

3. Tom Hardy (Revenant)

4. Mark Ruffalo (Spotlight)

5. Christian Bale (Sázka na nejistotu)

Náš komentář: Jedno z největších překvapení celého večera. Vyjma Christiana Balea, kterého měl podle nás v nominaci nahradit kolega ze Sázky na nejistotu Steve Carell, jsme si dovedli představit Oscara pro každého z nominovaných mužů. Osobně jsme tipovali tak 60 % pro Sylvestra, 30 % pro Toma a zbylých 10 % pro ostatní, takže jsme byli překvapeni. Mark Rylance byl ale výborný. V Mostu špiónů podal šalamounský a minimalistický výkon, jímž se rozhodně po boku megahvězdy Toma Hankse neztratil. Jeho vítězství nám vůbec nevadí. 

 

vikan osc web

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI

1. Alicia Vikander (Dánská dívka)

2. Rooney Mara (Carol)

3. J.J. Leigh (Osm hrozných – minirecenze)

4. Kate Winslet (Steve Jobs)

5. Rachel McAdams ( Spotlight)

Náš komentář: Budoucí (nyní už vlastně současná) herecká megahvězda ze Švédska, Alicia Vikander, prý v Dánské dívce (zatím jsme neviděli) téměř přehrála i Eddieho Redmayna, což akademici náležitě ocenili. Snová kariéra nadané a krásné herečky pokračuje dál – budeme se těšit na její nové role. Nabídky na ně už teď zřejmě přehazuje vidlemi… 🙂

 

reven lubez web

NEJLEPŠÍ KAMERA

1. Emmanuel Lubezki (Revenant)

2. Roger Deakins (Sicario – minirecenze)

3. John Seale (Šílený Max: Zběsilá cesta)

4. Robert Richardson (Osm hrozných)

5. Edward Lachman (Carol)

Náš komentář: Ostatní pánové to mají těžké… Současný nejlepší kameraman světa, génius Emmanuel Lubezki, jim totiž nedává moc šancí. Takový Roger Deakins by si ocenění za výtečnou kameru v Sicariu jistě zasloužil, avšak Lubezkiho tři Oscary v řadě! o něčem holt svědčí. Bez tohoto kameramana by byl zážitek z Revenantu možná i poloviční – úvodní scéna či taneček s medvědem se zapíšou do historie především díky němu. Zasloužený Oscarový hattrick. 

 

oric web osc

NEJLEPŠÍ HUDBA

1. Ennio Morricone (Osm hrozných)

2. Jóhann Jóhannsson (Sicario)

3. John Williams (Star Wars: Síla se probouzí – minirecenze)

4. Carter Burwell (Carol)

5. Thomas Newman (Most špiónů)

Náš komentář: Legendární sedmaosmdesátiletý skladatel se nakonec dočkal. Po dlouhých letech, kdy produkoval jeden památný soundtrack či song za druhým, získal cenu za hudbu k Tarantinovu westernu Osm hrozných. Tedy zlatý návrat k jeho nejmilovanějšímu žánru. Nás může těšit, že na tom má velký podíl Český národní symfonický orchestr, který Morriccone dirigoval. Islanďan Jóhann Jóhannsson nás sice svou tíživou a extrémně minimalistickou hudbou k Sicariu naprosto odrovnal, avšak tento skladatel bude mít narozdíl od kmeta Morricconeho ještě spoustu příležitostí. Mistrovi to moc přejeme.

 

ex mach osc web

     Závěrečný odstavec věnujeme výsledkům několika dalších kategorií. Musíme se zmínit především o vítězství existenciálního sci-fi dramatu Ex Machina (minirecenze) v kategorii pro nejlepší vizuální efekty. To je pravděpodobně největší překvapení vůbec, avšak pokud se nad tím důkladně zamyslíme, tak je cena zasloužená. Snímek decentně používá efekty především pro posun příběhu a nesnaží se jimi v první řadě ohromit jako například Star Wars, a z tohoto ohledu je ocenění na místě. A teď už jen bleskově. Nejlepší animák: V hlavě. Nejlepší cizojazyčný film: Saulův syn. Nejlepší dokument: Amy. Nejlepší píseň: Writing’s On The Wall (Spectre). Celkové hodnocení výsledků bude z naší strany kladné. Snad žádná cena podle nás nebyla udělena neoprávněně. No, možná ta píseň… ale nechme toho. 🙂 Pokud se budou akademici aspoň takto shodovat s našimi názory, tak budeme spokojeni. Věřme tomu, že i letos budeme moci hodnotit spoustu výborných filmů, bezvadných hereckých výkonů anebo unikátní práci nadaných filmařů. Tak zase za rok! 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář