Spotlight

     Investigativní novinářské drama, které vzniklo na základě skutečných událostí, jenž se odehrály v letech 2001 až 2002 v Bostonu. Skupina novinářů ze speciální sekce novin Boston Globe více než rok odhalovala rozsáhlý skandál zneužívání dětí katolickými knězi a výsledný závěr jejich vyšetřování nakonec šokoval celý svět. Přišlo se na to, že se jedná v podstatě o celosvětový fenomén, který se církev už dlouhé dekády snaží kamuflovat.

    Samotná stavba filmu ovšem ničím šokující není. Spotlight je pomalu plynoucí a pozvolna gradující drama, jenž většinu scén a důležitých událostí podává věcně, s odstupem a zdánlivě neemotivně, avšak zdání občas klame. Snímek sice občas působí méně atraktivně, avšak emoce zde neustále bublají někde pod povrchem a jak novináři postupně začnou chápat rozsah celého skandálu, tak přijde na řadu i několik velmi silných scén, včetně výborného závěru.

     Spotlight rozhodně není film pro každého. Zcela jistě to ale je velmi důležitý film se silným námětem, výtečnými hereckými výkony (Michael Keaton, Mark Ruffalo) a jasně daným poselstvím. Oscarová nominace je opravdu na místě.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář