Marťan

Kroll

Celá myšlenka filmu Marťan se mi moc líbí – člověk sám na pustém Marsu. Snaží se přežít s tím, co má, zkouší zemědělství, zkoumá krajinu, bádá nad svými možnostmi, opravuje stroje a hlavně se snaží kontaktovat naši matičku Zemi. Snímek jsem si zhruba do poloviny opravdu užíval a pochvaloval jsem si především výborný scénář, ale pak se mi ke konci už začala nepozdávat celková realističnost. Samozřejmě jsem bral ohled na to, že se jedná o sci-fi a zbytečně jsme nelpěl na drobnostech, ale když Vám chce někdo nakukat, že špici raketoplánu obalí plachtou, poté prorazí atmosféru a vyletí až do vesmíru, tak to už je na moje realistické oči trochu moc. 🙂 No prostě jsem to musel přehlížet, ale když to vše nakonec sečtu a zhodnotím, tak ty čtyři hvězdy si Marťan určitě zaslouží. Jen ten závěr chtělo ještě více propracovat a to ani nebyla jediná anomálie, které jsem si povšiml.

Rendar

Z pohledu (nadšeného) znalce vynikající knižní předlohy je pro mě Marťan velmi zdařilou filmovou adaptací. Snímek samozřejmě nejde tak do podrobna jako kniha – spousta událostí je značně zjednodušená a osekaná (popřípadě i úplně vynechaná), což je ale vzhledem k omezenému prostoru naprosto v pořádku a filmoví tvůrci se s tímto problémem poprali více než dobře. Jako nejdůležitější osobně považuji přenesení oné odlehčené atmosféry, všudypřítomné nadsázky a humoru z knihy do filmu, a to se rozhodně povedlo. Marťan je totiž extrémně pozitivním, zábavným a vtipným feel-good snímkem, který má potenciál stát se budoucí velkou filmovou klasikou. Na závěr samozřejmě musím vyzdvihnout Matta Damona, který svou postavu zvládl opravdu výtečně, a momentálně si do role kosmanauta Marka Wattneyho nedovedu představit nikoho lepšího. Za mě lepší čtyři hvězdy.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

1 komentář

  1. Četla jsem knihu, pak viděla film. Kdyby byly do filmu zařazeny všechny příhody z literární předlohy, užila bych si Marsu víc, proto 4*
    Po přečtení knihy jsem se těšila do kina. Teď doporučuji: Přečtěte si knihu!

Napsat komentář