Gallipoli

 

     Australská válečná minisérie o sedmi dílech, která vznikla při příležitosti loňského stého výročí začátku slavné bitvy o turecký poloostrov Gallipoli. Ten se během první světové války téměř rok neúspěšně pokoušely dobýt síly Dohody, přičemž krvavá kampaň nepřinesla v podstatě žádný úspěch a pouze nahrála do karet Centrálním mocnostem. Vše za cenu obrovských ztrát na obou soupeřících stranách (shodně okolo čtvrt miliónu mužů). Především těmto vojákům je minisérie věnována.

     Děj (zákonitě) dost připomíná slavný stejnojmenný film Petera Weira z roku 1981. Úvodní díly zprostředkovávají relativně snadné vylodění a následný postup australsko-novozélandského sboru ANZAC do členitého kopcovitého terénu, jímž je poloostrov proslulý. V kopcích nad plážemi se obě strany velmi záhy ocitnou v patové situaci, která se podobně jako na západní frontě transformuje do formy nelítostné zákopové války. Po několika špatně koordinovaných a zbytečných útocích v závěrečných epizodách se nakonec zdecimovaní Australané spolu s ostatními spojenci evakuují z poloostrova, naštěstí již bez větších ztrát.

    Pro Australany má bitva o Gallipoli velký význam a s kvalitou minisérie musejí být rozhodně spokojeni. Dílo sice nevyčnívá rozsahem zpracovávaných témat (kamarádi ve zbrani, psychologie vojáků, váleční zpravodajové, kvalitní nižší důstojníci x někteří naprosto nekompetentní vyšší důstojníci), avšak jako celek působí celistvě a některé scény představují to nejlepší, co kdy válečné seriály nabídly. Takové přímeří na linii či nesmyslné zteče tureckých zákopů v závěru se vám jistě vyryjí napevno do paměti. A o to tu i šlo – znovu připomenout statečné muže, kteří před sto lety bojovali na jednom „vedlejším bojišti“ První světové války. Intenzitou bojů či rozsahem utrpení řadových vojáků si totiž v ničem nezadalo s hlavními frontami tohoto devastujícího konfliktu.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář