207. Páteční podvečerní… o atmosférických hororových hrách

 

     Spousta hráčů tohle nastavení zná. Hrajete v potemnělé místnosti (pokud možno v odlehlé chatě v lesích) s přepáleným zvukem a tělo je v příjemném vypětí až v tranzu z děsivého dění na monitoru, které momentálně prožíváte v nějaké atmosférické hororové hře. Někteří si tento adrenalinový zážitek střihnou jen výjimečně, jiní jej vyhledávají podstatně častěji a někdo si na tohle dobrodružství možná ani radši netroufne. My se považujeme za velké milovníky atmosférických hororových her a vzhledem k tomu, že se momentálně nacházíme v ideálním ročním období vhodném pro nějakou tu vypjatou pařbu, tak si v dnešní Páteční podvečerní připomeneme a doporučíme nejlepší zástupce žánru za posledních plus-mínus patnáct let. Zároveň také navážeme na některé starší tematicky obdobné články z posledních let. Přejeme příjemně mrazivé počtení. 🙂

 

         Začneme u vynikající hororové adventury The Thing z roku 2002, která se přímo inspirovala stejnojmenným slavným filmovým hororem Johna Carpentera. I po tolika letech od vydání dovede tento počin náležitě vyvolat ono žádané mrazení v zádech. Znalci si jistě vzpomenou na děsivý japonský horor Siren, který vyšel na konzoli PS2 v roce 2003. Hru si mohou vychutnat i majitelé současných PS4 v nové edici. Osobně nedáme dopustit na hororovou akční řežbu The Suffering, u které jsme se opravdu báli v roce 2004. Naštěstí v ní šla monstra rozstřílet například spolehlivou brokovnicí. Rok 2005 se nesl ve znamení čtvrtého Resident Evilu, jehož novodobou, řádně „vypulírovanou“, edici vřele doporučujeme. Rádi vzpomínáme i na neotřelou hororovou adventuru Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth, která oživila univerzum slavného hororopisce H.P. Lovecrafta. Nejlepší hororovou hrou roku 2006 je pro nás adventura Scratches, ve které řádně prozkoumáte rozlehlé viktoriánské sídlo. No a v následujícím roce se rozjela oblíbená adventurní hororová série Penumbra. Konkrétně první díl s podtitulem Overture považujeme za nejlepší, ale i ty ostatní nejsou špatné (Black Plague). Před deseti lety v roce 2008 vyšlo první Left 4 Dead a to neskutečně nastartovalo vývoj akčních kooperativních her. No a asi nikdy už nezapomeneme na první průchod výtečným vesmírným hororem Dead Space, který nám rázně připomenul naše hororové choutky.

 

     Již několikrát jsme dohráli třetího Stalkera (2009). Hra s podtitulem Call of Pripyat má snad nejvytříbenější postapokalyptickou atmosféru z celé série. Opakovaně také doporučujeme mrazivou adventuru Cryostasis, ve které budete prozkoumávat (ne)opuštěný vrak obrovského ledoborce na daleké Arktidě. A to přece každý hráč chce! Rok 2010 byl opravdu nesmírně nabitý. Vyšla v něm například plošinovka Limbo, adventury Alan Wake a Amnesia: Dark Descent či postapokalyptická střílečka Metro 2033. Asi netřeba více dodávat. Jeden klenot vedle druhého. Následující rok ovládlo druhé Dead Space. Ve hře jsme se tentokrát vydali do hustěji obydlených oblastí, jejichž obyvatelstvo bylo v průběhu hry silně zredukováno a možná to má co do činění s jistou invazí jistých nekromorfů. V průběhu roku 2012 nás velmi bavila herní verze The Walking Dead,  mmorpgčko The Secret World, a také „český“ Silent Hill: Downpour, který slavné sérii určitě neudělal ostudu. V roce 2013 jsme si koupili konzoli PS3. Kvůli či díky perfektní postapokalyptické akční adventuře The Last of Us. Jednu z nejlepších konzolových her ten rok doplnily další skvělé tituly jako je vynikající akce Metro: Last Light (doporučujeme verzi redux s prvním dílem), „schovávací“ horor Outlast, třetí „zimní“ díl Dead Space a ještě i neskutečně atmosférická logická plošinovka The Swapper.

 

       V roce s číslovkou 2014 v názvu jsme se báli u velmi dobrého hororu Evil Within, a také jsme hodně prožívali (často neúspěšné) schovávání před legendárním Vetřelcem ve výtečném Alien: Isolation. Rok nato ovládla velká trojka BloodborneSOMAUntil Dawn. Úplně jiné hry, přičemž všechny mají svou vysokou kvalitou. Předloni nás velmi potěšil nový Doom, který vyjma intenzivní oldschoolové akce nabídl i velmi slušnou hororovou atmosféru. Mnozí z nás si ještě čistě a jasně vzpomínají na napjaté chvilky u nesmlouvavého rpgčka Darkest Dungeon a někteří fajnšmejkři si jistě náležitě užili umělecký horor Layers of Fear. Loni byl opravdu skvělý hororový rok o čemž jasně svědčí trio parádních pecek ve složení Evil Within 2, Prey a Resident Evil 7: Biohazard. Přesně v tomto pořadí jsme tyto výtečné gamesy umístnili na třetí až páté místo v žebříčku nejlepších her loňského roku. No a špatná nebyla ani plošinovka Little Nightmares. Letos to snad ani nemohlo být tak nabité (a ani není), ale nedávno vyšlo například nové Call of Cthulhu (hodnocení okolo 65%) a spousta hráčů chválí i hororový survival The Forest (přes 80%). A těšíme se například na zombie akci Days Gone, která vyjde v dubnu v příštím roce. A samozřejmě netrpělivě čekáme na druhý díl Last of Us a na nové Metro s podtitulem Exodus (letos). Se srdečným přáním mrazivých, děsivých a dechberoucích herních zážitků se dnes už rozloučíme. Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář