408. Páteční podvečerní… o stolních, deskových a karetních hrách (část třetí)

Před třemi lety jsme sepsali dva články o deskových hrách, ve kterých jsme doporučovali některé nejlepší tituly pro malé i velké hráče. Už tehdy bylo deskoherní odvětví na silném vzestupu, přičemž ten pokračuje i nadále. Není snadné se zorientovat v záplavě nových her, mezi které se řadí krátké karetní hříčky, vědomostní tituly, kompetitivní a kooperativní hry, tituly vhodné pro solitérní hráče či megalomanské náročné deskovky, jejichž partie se mohou protáhnout i na dobrého půl dne. A právě časová náročnost či nenáročnost jednotlivých her bude dnešním hlavním dělícím kritériem. Začneme u her do hodiny, poté budeme pokračovat s tituly, které zaberou zhruba dvě hodiny a na závěr nabídneme výběr nejnáročnějších mnohahodinových stolních her. Za název titulu vždy uvedeme momentální pořadí hry v rámci prestižní deskoherní databáze BoardGameGeek (BGG). Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Momentálně trávíme hodně času s nenáročnou abstraktní hrou Zbloudilí (BGG 902), která vychází ze silného příběhového univerza titulu Cestou necestou. Za půl až tři čtvrtě hodiny lze odehrát vysoce zábavnou kompetitivní hru, během které hráči osvobozují zbloudilé hrdiny pomocí žetonů na herní mapě. K dispozici jsou obohacující herní módy spolu s datadiskem Diamantové mapy. Maximálně třicet minut trvá jednoduchá karetní hra Arboretum (BGG 296). Při jejím poutavém hraní vzniknou na stole krásná barevná stromořadí. Ideální výplňový titul (tzv. filler). Dále tu máme už poněkud náročnější Architekty západního království (BGG 86), což je titul, který je vystavěn okolo herní mechaniky tzv. worker placementu, tedy umisťování svých pracovníků na jednotlivé důležité činnosti (těžba surovin apod.). Hru velmi vhodně rozšiřují datadisky Rozkvět řemesel a Majestátní monumenty. Partie většinou trvá okolo jedné hodiny. Speciálně pro jednoho hráče je navržená česká hra Nebe v plamenech (BGG 196). Cílem jednotlivých scénářů či celé příběhové kampaně je odražení mimozemského útoku na Zemi. Zásadní úlohu zde hrají kostky, avšak i tak lze hodně taktizovat a omezit roli náhody. Herní doba jednoho scénáře se pohybuje okolo půl hodiny. Velkým nedávným hitem je hra Kaskádie (BGG 59). Chytlavý titul se zvířaty a s nimi spojeným skládáním přírodních ekosystémů. Milovníci her se slovy zase jistě ocení titul Jedním slovem (BGG 145). Stále nás baví i hry ze sérií Únikovka (jeden z nejlépe hodnocených dílů je (Za oponou) a EXIT Úniková hra, jejichž nové díly vycházejí s železnou pravidelností již několik let. A vždy se dá také vrátit k rozličným verzí staré dobré vědomostní hry Desítka (BGG 1412).

Je čas přejít k časově náročnějším titulům. Mezi ty se definitivně řadí příběhová fantasy hra Tainted Grail: Pád Avalonu (BGG 85), která nabízí rozmáchlou zábavnou kampaň zpracovávající temné artušovské legendy. U této hry beze zbytku platí pravidlo: čím méně hráčů, tím líp. Ideální titul pro sólisty. Základní hru rozšiřuje masivní expanze Věky minulé a budoucí, jejíž součástí jsou dvě další velkolepé kampaně. Na silném příběhu si zakládá i další fantasy hra Cestou necestou (BGG 180), kterou jsme již zmiňovali v souvislosti se Zbloudilými. Oproti tomuto menšímu titulu je Cestou necestou rozsáhlý titul kombinující různé mechaniky známé například z žánru RPG. Silně atmosférická hra je rozšířená datadiskem Jantarové doly, nejlépe se hraje ve dvou hráčích a jedna partie se může protáhnout až k oněm dvěma hodinám. Jedním z dalších titulů vhodných pro jednoho hráče (v tomto případě i pro více) je strategická hra Hadriánův val (BGG 243), ve které se hráč ujme roli římských budovatelů a vojáků, kteří pracují na stavbě slavné zdi v britské části impéria. Za vyzkoušení jednoznačně stojí i rpgčko Gloomhaven: Lví chřtán (BGG 5!), který oproti svému slavnějšímu a staršímu předchůdci nabízí hráči o něco méně komplexní, ale zato podstatně přístupnější a možná i o něco vytříbenější herní zážitek. Doporučujeme také karty řízenou brutální fantasy hru Konec věků (BGG 69), český dobrodružný klenot Ztracený ostrov Arnak (BGG 32!), včetně vynikajícího datadisku Velitelé expedic, či jeden z nejoblíbenějších titulů posledních let, jímž je kouzelná fantasy hra Divukraj (BGG 31!), ve které jde o hromadění surovin a výstavbu funkční zvířecí říše. Ke hře vyšly již dvě rozšíření s názvy Perlava a Skalověží. Velkým hitem je i kompetitivní sci-fi deskovka Duna: Impérium (BGG 15!) a za pozornost stojí ještě například i válečná hra Odhodlaní: Normandie (BGG 155).

Na závěr přinášíme výběr komplexních náročných deskovek. Jednou z těch nejtěžších a dost možná i nejopojnějších her je obtížný sci-fi titul High Frontier (BGG 1179), konkrétně jeho čtvrtá verze (4 All), která v hodnocení komplexity obdržela na databázi BGG takřka bezprecedentní rating 4.83/5. To znamená extrémně komplexní a zpočátku i silně nepřístupnou hru, ve které budete stavět vesmírné rakety a dobývat Sluneční soustavu. Hodně nás zaujala i strategická historická deskovka Brass: Birmingham (BGG 2!!), druhá nejlépe hodnocená hra všech dob, v níž jde o precizní budování obchodních a průmyslových sítí během Průmyslové revoluce. Zcela jiné téma (decimování kolonizátorů tajuplného ostrova pomocí mystických duchů) pokrývá další vysoce kvalitní titul Duchové ostrova (BGG 11!). Ten exceluje jak ve variantě pro jednoho hráče, tak i během skupinových partií. Posledním doporučeným titulem, jenž nás silně zaujal, je jedna z posledních her českého deskoherního designéra Vladimíra Suchého (Podmořská města) Praga Caput Regni (BGG 144). V té jde především o budování nákladných projektů v rámci staré dobré středověké matičky Prahy. To byl náš úzce zaměřený výběr některých vynikajících deskovek, které nás v poslední době zaujaly. Mějte se fajně, hrejte hry a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
  yasr-loader

Napsat komentář