Warning: Constants may only evaluate to scalar values in /data/web/virtuals/82489/virtual/www/domains/recenzone.cz/wp-content/plugins/yet-another-stars-rating/yet-another-stars-rating.php on line 221
Gloomhaven - Recenzone.cz
Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /data/web/virtuals/82489/virtual/www/domains/recenzone.cz/wp-content/plugins/yet-another-stars-rating/lib/yasr-db-functions.php on line 245

Gloomhaven


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /data/web/virtuals/82489/virtual/www/domains/recenzone.cz/wp-content/plugins/yet-another-stars-rating/lib/yasr-db-functions.php on line 245

Průměrná délka jedné hry: 90-120 minut, počet hráčů: 1-4, věk: 10+

Nejlépe hodnocená hra na databázi BoardGameGeek od autora Isaaca Childrese vyšla na začátku letošního května i v české verzi a já se po dvacítce odehraných scénářů cítím už jakž takž způsobilý k sepsání úvodních prvních dojmů. Nebudou veskrze pozitivní, ale v podstatě kompletně pozitivní. Během intenzivního sólo hraní jsem zatím nepřišel na žádnou zásadní vadu na kráse snad jen vyjma nutnosti pořídit (či sestavit) vlastní přihrádky na herní kompotenty.

Gloomhaven je monstrózní fantasy deskovka, jejímž jádrem jsou tahové souboje, které svádíte ve více než stovce připravených scénářů (dungeonů) v příběhové kampani. Lokace sestavíte z všemožných dílů pomocí knihy scénářů, rozestavíte na ně objekty, nepřátele do první místnosti a vzhůru do boje. Na úplném začátku hry si vyberete svého hrdinu či hrdiny (základních 6 reků), s nimiž absolvujete podstatnou část hry. Dokud daný hrdina nesplní svůj tzv. velký úkol (vybíráte ze dvou), tak dále působí ve vašich službách a nabírá zkušenosti a bohatství. Po splnění svého velkého úkolu odejde na odpočinek a vystřídá jej jeho následník. Nepochybně zajímavý systém.

Samotné útoky a pohyb v dungeonech probíhají pomocí karet schopností hrdinů. Každý hrdina má jiné zaměření a jiný základní počet karet. Je potřeba počítat s tím, že se karty v průběhu postupu scénářem spotřebovávají, a tudíž je k dispozici omezený počet tahů. Hrdiny lze vybavit doslova kolosálním množstvím předmětů, přičemž na začátku hry je k dispozici pouhý zlomek. Na začátku každého scénáře si ještě vybíráte tzv. malý úkol, jehož splnění vás posune k vylepšování důležitých karet útočných modifikátorů. Bojovou část bych tu mohl popisovat ještě dlouho, ale už jen pouze potvrdím, že nabízí tunu herních postupů a možností, je naprosto funkční, nápaditá, velmi zábavná a takřka dokonale vybalancovaná.

Zmiňované předměty lze nakupovat v metropoli Gloomhaven, která je středobodem celého herního univerza. Ve městě, do kterého se můžete kdykoliv vrátit po splnění/nesplnění scénáře, lze také vylepšovat schopnosti hrdinů, zvyšovat jejich úroveň, navyšovat úroveň blahobytu města (důležitý prvek) anebo například zažívat tzv. „události ve městě“. Ty představují další propracovanou a zábavnou rovinu hry. Na kartách je popsaná krátká zápletka, hráč zvolí jednu z nabízených možností řešení a na druhé straně vyhodnotí její dopady. Navíc existují i podobné události, které zažíváte během cestování z města.

Hra toho nabízí mnoho a spoustu věcí, prvků, hrdinů a překvapení odhalíte až v jejím průběhu, což je opravdu skvělé. Ta radost z objevování novinek je zde opravdu dovedená k dokonalosti a podobný pocit je v mém případě u deskovky skutečně bezprecedentní. Gloomhaven se v mnohém vyrovná těm nejlepším počítačovým rpgčkům. A to už něco znamená. Všem vášnivým hráčům tento unikátní titul doporučuji. Je to ale s varováním. Gloomhaven je potřeba brát i jako závazek. S touto hrou totiž můžete strávit i několik dlouhých měsíců, ne-li let.

desetikilová krabička
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1    Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.