259. Páteční podvečerní… o výborných válečných seriálech, které málokdo zná (část druhá)

Ještě než roztočíme tradiční kolotoč s výročními články, tak se letos naposledy zastavíme u tradiční rubriky Pátečních podvečerních o zajímavých seriálech daného žánru. O válečných seriálech jsme psali před více než čtyřmi roky, což už je doba, za kterou televizní divák mohl vidět hned několik pamětihodných televizních projektů určených pro militaristy a zájemce o válečnou historii. Minule hrály hlavní roli tituly jako Generation Kill či Konec přehlídky, a také dnes vyzdvihneme hned několik méně známých válečných seriálů, na které se definitivně vyplatí podívat.

1. The Vietnam War

Monstrózní válečný dokumentární seriál o celkové délce přesahující šestnáct hodin. Momentálně jsme někde za polovinou, ale už teď je nám dopředu jasné, že neznáme žádný jiný válečný dokument, který by takovým detailním způsobem popsal a zprostředkoval nějaký válečný konflikt. Dechberoucí výpovědi učastníků, reálné záběry z bojiště, nestručný a naprosto výstižný popis jednotlivých období konfliktu, pěkně zpracované manévry na taktických mapách. To vše a v krásně ucelené podobě najdete v tomto unikátním projektu.

2. Hlava 22

Letošní seriál od George Clooneyho a jeho týmu v dnešním výčtu nemůže chybět. Jedná se o druhoválečný seriál z prostředí amerických bombarderů, jejichž posádky operují na italské frontě. Tvůrcům se povedlo nadstandardně skloubit komediální a dramatickou rovinu, což opravdu není jednoduché. Málokterý seriál vás v jednu chvíli dojme, v tu druhou zase rozesměje, a přesto stále působí kompaktně. Hlavní hrdina, flákač Yossarian, je takovým vážnějším typem amerického (leteckého) Švejka. A to se také počítá.

3. Gallipoli a Bitva o Gallipoli

Duo seriálů, které zprostředkovávají bolestivou kapitolu, která se odehrála na tureckém poloostrově Gallipoli během První světové války. Seriál Gallipoli je o něco delší a kvalitnější, a zaměřuje se především na boje a dění v zákopech, kdežto kratší Bitva o Gallipoli je více o dialozích a alternativních pohledech na konflikt. Oba tituly stojí za pozornost.

4. 1864

Vynikající historická válečná série, na které ve velkém pracovali i čeští tvůrci a hraje v ní i několik českých herců. Středobodem seriálu je druhá šlesvická válka, ve které se utkalo Dánsko s Německem. Velkolepé a mrazivé válečné výjevy jsou zde doplněny romantickou linkou, a také i děním v zákulisí, kde marnotratní státníci rozhodují o životech mnoha nevinných mužů, tak jak už to odjakživa a s tragickými následky dělají.

5. Boj o těžkou vodu

Televizní tvůrci se naštěstí zaměřují i na takřka neznámé, ale nesmírně důležité událostí válečných konfliktů. Jedním takovým byla i operace norské jednotky, která měla za úkol sabotovat továrnu na výrobu tzv. těžké vody, která by nacistickému Německu mohla usnadnit cestu k výrobě atomové bomby. Krásně natočená a dynamická minisérie velmi umně zprostředkovává ambivalentní postoje členů jednotky, která sice zasahuje proti německé mašinérii, ale na domácí norské půdě.

Můžeme se těšit i na několik nadcházejících válečných seriálů. Tím hlavním je nedávno oznámený projekt Masters of the Air, na kterém pracují legendy jako je Steven Spielberg či Tom Hanks. Neznáme přesné datum premiéry, ale snad to bude už v příštím roce. Zaujal nás i seriál Singapore Grip, ve kterém půjde o osudy britské rodiny žijící v Singapuru během japonské invaze za Druhé světové války. A určitě se objeví i jiné válečné seriály, o kterých zase budeme v budoucích letech psát. 🙂 Mějte se krásně a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář