19. Páteční podvečerní… o méně známých válečných seriálech

Tento týden se na Recenzone nese ve znamení minirecenzí různých seriálů a minisérií, a proto jsme se jim rozhodli věnovat i dnešní Páteční podvečerní. Konkrétně si řekneme něco o pěti méně známých válečných seriálech, které představují poměrně okrajový žánr, v jehož rámci ale čas od času také vznikou velmi kvalitní kousky. Asi každý, kdo se občas dívá na televizi, ví že existuje nějaká MASH či Bratrstvo neohrožených, ale málokdo už asi zná vynikající minisérii Generation kill či hutné válečné drama Trestný prapor. No a právě takovýmito neobjevenými a občas už i zapadlými seriály se dnes budeme zabývat. Současně také navážeme na jedenáctou Páteční, v níž jsme se pro změnu věnovali okrajovým historickým seriálům. Tady je pětka, kterou jsme vybrali.

gen kill web

 

1. Generation Kill trailer

Epická sedmidílná minisérie od HBO, jenž je založená na reálných zážitcích a dojmech reportéra Evana Wrighta, který se osobně účastnil druhé americké invaze do Iráku v roce 2003. Generation Kill velmi poutavým, reálným a vtahujícím způsobem zobrazuje strasti a problémy řadových vojáků. Ti se během této války museli potýkat nejen s nehostinným prostředím a záludným nepřítelem, ale také i s naprosto nekompetentním velením, v němž se našlo na různých úrovních několik prvotřídních hlupáků. Což ale tolik nepřekvapuje vzhledem k tomu, že se jedná o americkou armádu.

2. The Pacific trailer

Zcela jistě nejznámnější seriál z naší pětky, ale přesto věhlasu svého staršího bratříčka Bratrsva neohrožených ani zdaleka nedosahuje, což zřejmě souvisí s celkovou nižší kvalitou Pacifiku. I tak se jedná o vysoce nadstandarní počin s monumentálním rozpočtem 120 miliónů USD, který je nepochybně vidět, a to především v epických válečných scénách. Mimo ně toto dílo nabídne také několik zajímavých postav, které zažívají v jednotlivých epizodách své minipříběhy a dočkáme se i jedné lovestory. Největší hodnotu Pacifiku ale stejně vidím v tom, že jako jeden z prvních titulů hodnověrným způsobem zpracovává méně známou pacifickou kapitolu druhé světové války, která si ve své důležitosti v ničem nezadala s námi dobře známou kapitolou evropskou.

pacific web

 

3. Sever a jih trailer

Monumentální historická sága, která pokrývá rozsáhlé časové období několika dekád, během nichž sledujeme osudy dvou zpřátelených rodin, které se ocitnou na opačných stranách konfliktu v americké občanské válce. Sever a jih dost možná představuje nejlepší volbu pro ty, kteří se zajímají o tento dávný konflikt, jehož kvalitních filmových či seriálových adaptací je jako šafránu. Za zmínku nepochybně stojí také nabité herecké obsazení – sešly se tu takové hvězdy jako je Patrick Swayze, Kirstie Alley, David Carradine, Robert Mitchum či Elizabeth Taylor.

4. Konec přehlídky trailer

Britové tentokrát přispívají svou troškou do mlýna tímto válečným dramatem odehrávajícím se během první světové války. Hlavní postavou je nadaný britský aristokrat Christopher Tietjens (Benedict Cumberbatch). Ten se  musí potýkat nejen s bizarností, až zvráceností myšlení anglické smetánky tehdejší doby, ale také s vlastními útrapami ve francouzských zákopech. Seriál se odehrává převážně v Londýně a v okolních panstvích a nutno dodat, že jeho děj je značně netradiční. Občas možná ani nebudete vědět o co vlastně některým postavám jde či co to zase řeší za malichernosti, ovšem jako ukázka tehdejší zvláštní doby je to značně vypovídající. Konec přehlídky tak stojí sledovat hlavně kvůli znamenitým hereckým výkonům. Všechny jako obvykle zastiňuje Benedict Cumberbatch, jehož herectví a také mimika jsou doopravdy jedinečné.

5. Trestný prapor ukázka

Naši první pětku uzavřeme dílem poněkud drsnějšího ražení. Inu a pokud jde o drsnost, tak s tou mají dlouhodobou zkušenost Rusové, kteří v roce 2005 natočili tento syrový válečný nářez. Paradoxně v něm, hlavně kvůli nižšímu rozpočtu, není moc válečných výjevů, ale obsahuje především scény ze zázemí sovětských trestných praporů, což jsou jednotky, v nichž sloužili muži, kteří neměli co ztratit, a to si také velmi dobře uvědomovali. Stejně tak si to uvědomili jednotliví herci, kteří své charaktery zahráli velmi přesvědčivě a jejich vzájemné dialogy, které hrají v tomto seriálu prim, neomrzí po celých jedenáct dílů. V neposlední řadě také Trestný prapor poskytne unikátní náhled do jednoho málo prozkoumaného prostředí, v němž přežili jen ti nejsilnější či nejšťastnější. Asi jako hrstka těch přeživších, na jejichž vzpomínkách je tento seriál založen.

par end web

 

Stejně jako v závěru u jedenácté Páteční se zmíním o hodnotě těchto pěti seriálů, která nespočívá jen v jejich nesporné kvalitě, ale i v jejich nepopiratelném poučném významu. Stojím si za tím, že tato díla v mnohém s přehledem trumfnou různé knížky o historii či učebnice dějepisu, a představují tak velmi cennou alternativu jak pro milovníky historie, tak i pro jiné nadšence, kteří se chtějí dozvědět něco více o méně probádaných kapitolách válečných konfliktů. Náš seriálový výběr je pro to ideální, jelikož je i dostatečně rozmanitý a každý si v něm může najít svého favorita. To už je ale z devatenácté Páteční podvečerní vše. Další pátek se tu opět sejdeme, tentokrát u jubilejního dvacátého dílu, ve kterém… no vlastně za týden uvidíte sami. 🙂

 

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář