156. Páteční podvečerní… o originální dramatické tvorbě od Netflixu

       Společnost Netflix už dávno není „pouze“ onou progresivní streamovací platformou, tak jak tomu bylo dříve. V dnešní době už se jedná o jednoho z největších hráčů na poli televizní zábavy, který ve velkém produkuje své vlastní filmy, seriály a zábavné pořady. Ve většině případu to jsou velmi kvalitní díla, která získávají i množství prestižních televizních ocenění typu Emmy a Zlaté glóby. No a jelikož je těch skvělých projektů už opravdu hodně, tak právě v dnešní Páteční podvečerní provedeme menší rekapitulaci a vyzdvihneme ty nejlepší dosavadní dramatické tituly (komediální nemáme ani zdaleka tolik nakoukané a mají mnohem kolísavější kvalitu). Tvůrci z Netflixu samozřejmě nebudou lenit ani v budoucnu, takže na konci článku přijde řada i na výhledové okénko na konec letošního a začátek příštího roku.

 

      Největší zlom pro společnost přišel na začátku února v roce 2013. Právě tehdy měla premiéru první řada skvostného politického thrilleru House of Cards a právě tehdy jsme začali registrovat jednu velmi příjemnou skutečnost. Modří jistě už dávno vědí, že veškeré epizody seriálů od Netflixu jsou uvolněny v den premiéry. Pokud tedy nemusíte čekat na případné titulky, tak si můžete sami „nadávkovat“ projekci podle svého gusta. Velmi rychle jsme si na to zvykli a od té doby už nás opravdu notně iritují ony zdlouhavé tradiční týdenní prodlevy, které stále praktikují téměř všechny ostatní stanice a kabelovky. Pokud se ještě vrátíme ke zmiňovanému House of Cards, tak zjistíme, že tohle průlomové dílo má pět sezón (65 dílů), které si drží velmi slušnou kvalitu. Kdo má zájem o vypjatý pohled na politiku nejvyšší „úrovně“, tak bude jistě spokojen a stejně tak ocení skvělé herecké výkony Robin Wright Penn a Kevina Spaceyho. Dalších dílů se ze zásadních důvodů, které momentálně ohýbají světem amerického showbyznysu, pravděpodobně nedočkáme, což je vzhledem k otevřenému konci páté řady velká škoda. Ale nic s tím neuděláme, takže se přesuňme k dalším výtečným seriálům. Ještě v létě roku 2013 Netflix vypustil do světa další unikátní počin, a to originální vězeňské drama Orange is the New Black, jehož středobodem jsou (nejen) osudy vězeňkyň v americkém nápravném zařízení. O oblibě a kvalitách tohoto seriálu svědčí i dosavadních vydaných pět sezón (65 dílů), které v následujících letech rozšíří minimálně další dvě řady.

 

        Po výtečném startu v roce 2013 přišel o něco střídmější rok 2014, v němž měla premiéru například animovaná černá komede BoJack Horseman (4 sezóny, 48 dílů), a také vynikající historický epos Marco Polo (2 sezóny, 20 dílů), který považujeme za jeden z nejlepších televizních projektů posledních let. Na další díly se ale bohužel nepodíváme. Seriál byl totiž velmi rozmáchlý a velkolepý, což jde ruku v ruce s vysokými finančními náklady, které v tomto případě přecházely do kolosální finanční ztráty. I taková může být ambiciózní televizní tvorba. V roce 2015 ale přišel další zásadní pozitivní zlom. Spolupráce s dalším zábavním gigantem Marvel se ukázala být onou pověstnou trefou do černého. Po uvedení solidního dramatu Bloodline (3 sezóny, 33  dílů) totiž v dubnu vletěl na naše obrazovky hrdina Daredevil (2 sezóny, 26 epizod) a uvedl se v plné parádě. Superlativy na úchvatně propracovanou anabázi jednoho neortodoxního právníka pršely ze všech stran a my se k nim také přidáváme. Holt jeden z vrcholů televizní tvorby tohoto milénia. Ještě na konci roku na Daredevila navázala další (anti) hrdinka Jessica Jones ve stejnojmenném seriálu (1 sezóna, 13 dílů), který sice není tak dobrý, ale své kvality také má. No a ještě zdaleka s rokem 2015 nekončíme. V průběhu jeho léta totiž mělo premiéru také prvotřídní sci-fi drama Sense8, na němž se velkou měrou podíleli bratři, ehm tedy sourozenci (či sestry… je už těžké se v tom vyznat) Wachovští – tvůrci/tvůrkyně legendární trilogie Matrix. No a samozřejmě nesmíme zapomínat na excelentní narkobaronskou epopej Narcos (3 sezóny, 30 dílů), dost možná nejlepší novodobý seriál. Na konci velmi plodného roku ještě přiletěla i první filmová vlaštovka – výborné válečné drama Beast of no Nation s Idrisem Elbou.

 

     V rámci zachování nepřepáleného množství znaků na jeden článek to teď vezmeme trochu hopem. 🙂 Pokud byste čekali, že v roce 2016 nastane nějaký útlum (a utrum), tak byste se kolosálně pletli. Právě v tomto období jsme si mohli užít výtečné sci-fi retro Stranger Things (2 sezóny, 17 dílů), nákladné historické drama The Crown (1 sezóna, 10 dílů), psychologické mysteriózní drama The OA (1 sezóna, 8 dílů) či další superhrdinský titul Luke Cage (1 sezóna, 13 dílů). V tomto roce Netflix také začal produkovat množství filmů, avšak jejich kvalita není tak vysoká jako v případě seriálů. Nejvíce nás zaujal napínavý válečný film Siege of Jadotville a podívat se dá i na akční sci-fi jednohubku Spectral. Do letoška se přesuneme s výčtem dalších zajímavých filmů od Netflixu. Jejich počet se oproti loňskému roku více než zdvojnásobil a mezi nejzajímavější kousky řadíme několik nedávných počinů, mezi které patří psychothriller The Gerald´s Game, hororová kriminálka 1922 a akční film The Wheelman. A jak to je s nejpamětihodnějšími letošními seriály? Definitivně mezi ně řadíme vynikající drama 13 Reasons Why (1 sezóna, 13 dílů), kriminální thriller Ozark (1 sezóna, 10 dílů) a samozřejmě i brutální komiksovku The Punisher (1 sezóna, 13 dílů), na kterou jsme pěli chválu v nedávné minirecenzi. No a nezapomínejme ani na psychologickou kriminálku The Mindhunter (1 sezóna, 10 dílů), kterou už máme téměř dokoukanou a můžeme prozradit, že to je jeden z nejkomplexnějších a nejlepších seriálů roku. Minirecenzi dodáme o víkendu.

 

      Ještě než vás seznámíme s výčtem nejočekávanějších nadcházejících projektů, tak vám ještě nabídneme jiný zajímavý výčet. 😀 Jedná se o seriály, které Netflix tzv. převzal v jejich průběhu, což je další skvělá a záslužná činnost, kterou společnost už dlouho praktikuje. Právě díky tomu jsme se mohli podívat na závěrečné řady kriminálního dramatu The Killing (2014),  novodobého westernu Longmire (2015-17) či oblíbeného rodinného dramatu Gilmorova děvčata (2016). Díky Netflixu také pokračuje historická rubanice The Last Kingdom (2 sezóny, 16 dílů) či důležitý sci-fi seriál The Black Mirror (3 sezóny, 12+1 dílů), který poukazuje na nic menšího, než na současné a potenciální budoucí problémy lidstva. Jedním z nich určitě nebudou další očekávané projekty od Netflixu. Co se filmů týče, tak nás nejvíce zajímá vysokorozpočtová (90 mil. USD) „detektivní fantasy“ Bright s Willem Smithem (22. prosince 2017) a hvězdně obsazené kriminální drama The Irishman (2018). Mezi připravovanými seriály se zase nejvíce těšíme na western Godless (teď zjišťujeme, že měl premiéru před dvěma dny ehm…), na sci-fi drama Lost in Space (květen 2018) a samozřejmě i na další řady zavedených hitů. Dnešní nadstandardní Páteční podvečerní již končí. Mějte se fajně, podívejte se na něco od Netflixu a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář