Jessica Jones: první řada

    Zbrusu nový seriál od dua gigantů Marvel-Netflix se jednoznačně povedl, byť nedosahuje vysokých kvalit svého staršího bratříčka Daredevila, kterému je velmi podobný. Jessica Jones se taktéž odehrává v kulisách newyorské čtvrti Hell´s Kitchen, hlavní hrdinka Jessica taktéž disponuje nadpřirozenými schopnostmi (velká síla) a i v samotném ději a stylizaci lze najít spoustu společných prvků, jako je temnější neutěšená atmosféra, vysvětlovací flashbacky či velký důraz na zobrazení zákonitostí právnického světa.

    Příběh se točí okolo zmiňované soukromé detektivky Jessicy (Krysten Ritter), velké samotářky a alkoholičky, trpící posttraumatickou stresovou poruchou. Za tu může jistý Kilgrave (David Tennant), nebezpečný muž, který umí ovládat mysl ostatních lidí a dříve delší dobu ovládal i samotnou Jessicu. Celá první série je zaměřená právě na Jessičinu honbu za pomstou a je dost nevyvážená, co se žánrového zařazení týče. Občas noirový krimi-thriller, občas vztahové drama, někdy černá komedie a místy to připomíná i psychologický horor. Žánrový rozsah je tedy opravdu velký a řekl bych, že to seriálu spíše škodí. Vynikající, napínavé a někdy i šokující momenty často střídají fádnější pasáže, za které jistě může i nadstandardní počet třinácti dílu. Deset by podle mě bohatě stačilo.

     Rozhodně ale musím pochválit postavy, které jsou převážně výborně zahrané a jsou i zajímavé. Podle očekávání nejvíce vyniká perfektní záporák David Tennant, ale i právnička Jeri Hogarth v podání Carrie-Anne Moss (série Matrix), Jessičina kamarádka Trish (Rachael Taylor) a samozřejmě i samotná Jessica jsou výborně ztvárněné charaktery. Čímž se zároveň dostávám ke konstatování, že v tomto seriálu hrají prim ženy, což je popravdě velmi příjemná a osvěžující změna, zvlášť když se jedná o takto silné postavy. Tvůrci se nebojí ani probírání takových motivů, jako je problematika znásilnění, postavení žen ve společnosti či lesbické vztahy, kterým je věnovaná celá jedna vedlejší linie. Za to plus.

    Celkově jsem tedy s Jessicou spokojený. Občas je sice značně nevyvážená, má také slabší akci a není tak konzistentní jako zmiňovaný Daredevil, avšak rozhodně se jedná o výborný, a tak trochu netradiční seriál, který dovede v mnoha ohledech příjemně překvapit. Čekal jsem sice ještě víc, ale není to zklamání.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář