Paul Johnson – Napoleon

     Kdo by neznal slavného Napoleona Bonaparta. Také jsem si to myslel, jenže po přečtení téhle knihy musím říct, že jsem ho neznal nebo spíše znal, ovšem ne tak jak by bylo záhodno. Celkové povědomí o Napoleonovi je podle mě spíše pozitivní – provází ho aura velkého válečníka a vojevůdce, který sjednotil Francii. Není to ovšem tak prosté. Biografie od Paula Johnsona mimojiné popisuje, kolik milionů lidí muselo pod jeho vedením padnout, kolik rozsáhlých uzemí bylo vypleněno a kolik států se muselo pod nátlakem zříct své vlády.

      Francie se měla za jeho vlády velice dobře – taky aby ne, když bohatství z celé Evropy putovalo přímo do Francie. Vše co se nakradlo se dováželo do vlasti, kde se například vystavovaly obrazy a sochy jako národní bohatství. Konkrétně na tomto měl Napoleon postavenou politiku, jelikož musel válčit a nakrádat bohatství, protože jinak by jednoduše neudržel svoji vojenskou moc. Šestkrát se koaliční státy Evropy marně snažili porazit Francii. Síla Bonaparteho v bitvách byla v jeho rozhodnosti, umění překvapovat, v rychlosti přesunu a v umném užívání dělostřelectva. Za zmínku stojí, že za zmiňované agresivní přesuny platily vysokou daní především jeho koně. Tisíce jich bylo uštváno kvůli rychlosti – i taková byla tahle doba.

     Napoleon měl silně rozvinuté taktické myšlení, dokázal si zapamatovat nespočet map a vcítit se do prostoru daného bojiště. Na lidech mu celkově příliš nezáleželo a udělal i několik fatálních chyb. Nejvíce mě zaujalo, že Americe levně prodal rozsáhlé území Louisiany o rozloze 828 000 čtverečních mil, z něhož se postupem času stalo 13 států. Tak moc se staral o obsazení Evropy až prodal velkou část Ameriky za pakatel. Nyní tam klidně mohla být kolonie Francouzů. Kdo ví, možná by dnešním hlavním světovým jazykem byla francouzština a ne angličtina, pokud by více promyslel některá svá rozhodnutí… Z historického hlediska je tahle kniha opravdu velmi poučná a vřele ji doporučuji.

$_35

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář