Černobyl

Historickou minisérii Černobyl jsem na začátku roku pasoval do role jednoho z černých koňů letoška, avšak že bude tento televizní projekt až tak skvělý, tak to jsem -slovy klasika- opravdu nečekal. Pětidílná minisérie od HBO se zabývá nejhorší jadernou katastrofou lidských dějin, která se udála v brzkých ranních hodinách v dubnu roku 1986 v sovětské jaderné elektrárně Černobyl. A já si nedovedu představit působivější rekonstrukci tehdejších událostí.

Každý z chronologicky seřazených pěti dílů si bere na paškál jiný aspekt či problematiku tragédie a žádný z nich nemá žádná zásadní hluchá místa. Tak nějak podvědomě jsem čekal na onu slabší epizodu a jsem rád, že jsem se jí nedočkal. Všechny jsou výtečné. Definitivně zde rozbijme pochyby a potvrďme extatické ohlasy: tohle je skutečně jedno z nejlepších, nejpůsobivějších, nejznepokojivějších a nejdůležitějších televizních děl všech dob.

Na Černobyl se prostě musíte podívat a to z mnoha důvodů. Jedním mohou být výtečné herecké výkony (Jared Harris, Stellan Skarsgård, Paul Ritter). Dalším například perfektně zprostředkovaná atmosféra toxických poměrů (doslova i metaforicky) v tehdejším SSSR. Dále je třeba zmínit neskutečnou edukativní hodnotu, množství dechberoucích scén a v neposlední řadě i silnou sebereflexivní povahu celého díla.

Právě ta nám ostatně naznačuje, že člověk je přes všechnu svou nabubřelost, aroganci a nedostatek pokory oproti přírodě a jejím zákonům stále maličkým pánem. Před více než třiceti lety na to doplatila spousta dobrých a obětavých lidí. A mnohdy i cenou nejvyšší. Právě jim vzdává tohle unikátní dílo hold. Mnozí jejich oběť nedocenili, mnozí na ni zapomněli a mnozí o ní ani možná nevědeli. Díky tvůrcům z HBO za to nejlepší možné připomenutí a objasnění.

P.S: S velkou pravděpodobností seriál roku.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář