Brandon Sanderson: Cesta králů

 

     Cesta králů je prvním dílem epické fantasy série Archiv Bouřné záře od amerického spisovatele Brandona Sandersona. Ten je považován za jednoho z největších talentů mezi spisovateli fantastiky, což naplno potvrzuje i touto skvělou knihou. Cesta králů je oproti jiným věhlasným fantasy ságám jako jsou Malazská kniha padlých a Píseň ledu a ohně výrazně střídmější co do počtu příběhových linií a množství postav. Kniha také tak drsná a neuhlazená jako zmiňované dva cykly a již brzy na začátku se dá v ději poměrně rychle zorientovat.

     Hlavními postavami příběhu, který se odehrává na ničivými bouřemi sužovaném kontinentu Rošár, jsou mladý válečník Kaladin, zkušený velitel armády Dalinar a začínající badatelka Šalán. Sanderson poměrně pravidelně střídá jejich linie a nestane se tak, že by některá z hlavních postav „přišla na řadu“, až někdy po několika stech stran (kniha jich má zhruba 900). Nejatraktivnější pro mě byl Kaladinův příběh, který se jako otrok dostane na nezvyklé bojiště Roztříštěné planiny, kde probíhá již několik let válka, a navíc se o něm dozvíme vše podstatné ze zajímavých flashbacků. Ovšem i příběhy dalších postav mají svou kvalitu a hlavní kapitoly spisovatel ještě prokládá intermezzy vedlejších charakterů, kterými dokresluje dění na celém kontinentě. Velmi vítaným prvkem pro mě byly poměrně početné ilustrace, které bych ocenil i v jiných knihách.

      Celkově nemám téměř žadné výhrady. Cesta králů je báječně napsaná a ucelená velkolepá fantasy, která nemá snad žádná hluchá místa a takových posledních sto stran, na kterých autor popisuje jednu zásadní bitvu, je doslova dechberoucích. Oceňuji i tendenci nesklouzávat k přemíře filozofování (tak jak to občas dělá mistr Erikson) a několik výtečných originálních nápadů a konceptů. Sice se mírně obávám plánovaného počtu dílů (10!), ale pokud budou alespoň stejně tak kvalitní, jako je jednička, tak bude rázem po problému. Takto nadějně rozjetá fantasy tu už dlouho nebyla.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář