120. Páteční podvečerní… o nejlepších nových titulech Ivana Trojana

 

    Už je to poměrně dávno, co jsme se v jedné z prvních Pátečních podvečerních rozepsali o zahraničních angažmá Karla Rodena, a tak si dnes dáme jeden menší článek o dalším skvělém českém herci, kterým je Ivan Trojan. A možná je i tím vůbec nejlepším. Jsme si celkem jistí, že by jako jeden z mála dovedl uspět i v zahraničních filmech, ale Ivan bohužel (dík?) zůstává věrný české kinematografii a seriálové tvorbě. No a nemůže být pochyb o tom, že svými perfektními výkony povýší i kdejaký průměrný film či seriál. Ne ovšem že by v mnoha průměrných projektech hrál. Tímto se totiž také Ivan Trojan v českých luzích a hájích vymyká – zpravidla hraje pouze v kvalitních kouscích. Dnes se zaměříme na jeho nejlepší seriály a filmy z posledních doby. A že jich není zrovna málo… 🙂

    Jako první musíme zmínit duo mysteriózních trilogií Ďáblova lest (2009) a Ztracená brána (2012), které jsme již dříve recenzovali. V těchto seriích od režiséra Jiřího Stracha ztvárnil Ivan postavu religionisty a znalce tajemna profesora Runy (takový český Robert Langdon), který pomáhá dvěma policistům (Jiří Dvořák a Aňa Geislerová) při řešení zapeklitých a záhadných případu. Jedná se o skvělé minisérie, jenž se řadí mezi klenoty české televizní tvorby. Stejně tak jako excelentní historická kriminálka Ve stínu (2012) od režiséra Davida Ondříčka. V té si herec zahrál detektiva po boku známého německého herce Sebastiana Kocha. Dalším doporučeným projektem je velmi slušná pohádka Šťastný smolař (2012), do které režisér Strach opět obsadil svého dvorního herce. Ivan Trojan zde ztvárnil velmi vděčnou úlohu lháře, motorkáře a tak trochu lidského chameleona se jménem Kdokoliv. Ten pomáhá chlapci Filipovi během jeho cesty světem za jeho láskou. No a do třetice v rámci spolupráce dua Strach-Trojan tu máme výtečné historické komediální drama Osmy (2014), které pojednává o velkém problému úředníka Richarda, který v těžkém alkoholovém opojení podepíše Chartu 77. To je v roce 1980 celkem průs.. švih. No a hádejte, kdo Richarda naprosto skvěle hraje – můžete jednou.

 

     A pojďme na další skvělou Ivanovu roli. Na tu došlo v komediálním seriálu Čtvrtá hvězda (2014), který pojednává o životě personálu jednoho (zatím) tříhvězdičkového pražského hotelu. V tomto až překvapivě zábavném seriálu Ivan ztvárnil slizkého oportunistického recepčního Františka. Trošku atypická role, avšak opět skvostně zahraná. A viděli jste už druhého Anděla Páně? Druhý díl jedné z nejlepších českých porevolučních pohádek je opět skvělou jízdou andělsko-čertovského dua Trojan-Dvořák pod režijním dohledem koho jiného než Jiřího Stracha. Pro tohoto tvůrce se jedná o dosud největší kasovní úspěch v jeho kariéře. Film v kinech vydělal přes 130 miliónů Kč a vidělo ho přes 1,1 miliónu diváků. To je neskutečný úspěch a možná se nakonec dočkáme i té trojky… 😀 Zatím posledním Trojanovým projektem je velmi dobrý retro/sci-fi seriál Svět pod hlavou (2017, nedávno vysílala ČT1), v němž si zahrál českého policistu v osmdesátých letech minulého století a celkem s přehledem všechny ostatní zastínil. Seriál je remakem britského originálu a oceňujeme na něm především zdatně vykreslenou dobovou atmosféru.

 

     Článek by si možná zasloužil i dodatečné přejmenování, poněvadž při pohledu na budoucí projekty, ve kterých se Ivan objeví, zjistíme, že se opět jedná výhradně o spolupráci s režisérem Strachem. Bude to volné pokračování zmiňovaných mysteriózních minisérií nazvané Krev démona (snad ještě letos) a nová adaptace slavné pohádky Dlouhý, široký a bystrozraký (2018). Snad se Vám stodvacátá Páteční podvečerní… o nejlepších nových titulech Ivana Trojana a Jiřího Stracha líbila. 🙂 V mezičase čekání na nové projekty tohoto zdatného tvůrčího dua si zatím můžeme pustit některý ze zmiňovaných titulů. V rámci české tvorby se veskrze jedná o opravdové klenoty. Příště opět na počtenou!

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář