354. Páteční podvečerní… o válečných pamětech a životopisech

Za poslední léta se nám na zde webu nashromáždilo mnoho minirecenzí převážně druhoválečných pamětí, životopisů a dalších knih. Řádně jsme prostudovali už značně dlouhý seznam a dnes budeme doporučovat nejlepší knihy tohoto žánru. Příběhy vojáků a jiných zainteresovaných osobností z válečných období vždy táhnuly a spousta těchto knih patří mezi dlouhodobé světové bestsellery. Zde je náš výběr nejlepších titulů žánru. Přejeme inspirativní a pokud možno i příjemné počtení.

Než se zaměříme na řadové vojáky, tak zde máme dva doporučené životopisy dvou zásadních osobností nejen Druhé světové války. Renomovaný historik Paul Johnson je známý svými detailními a zároveň i nesmírně čtivými životopisy slavných osobností, mezi které patří i Winston Churchill a Dwight Einsenhower. Dvě výtečné životopisné knihy, které by neměly chybět v portfoliu nadšených čtenářů-historiků. Další skvělou knihou je autobiografická publikace Nezapomeň na zlé časy od Güntera Koschorreka. Autor prožil a přežil peklo na Východní frontě, kde působil jako řadový voják. O pohledu sniperů se dozvíme mnoho z knihy Na mušce lovce, která popisuje příběh nejlepšího německého odstřelovače Josefa Allerbergera. Hodně zajímavá je i kniha Bílá smrt, která autenticky zprostředkovává působení odstřelovače Sima Häyhä během tzv. Zimní války. O životě tankistů za Druhé světové války zase mnoho vypoví kniha Tiger v bahně od tankového esa Otta Cariuse. Musíme doporučit i dvě historické knihy Krvavé země a Černá zem od amerického historika Timothyho Snydera, které popisují předválečné a válečné dění převážně v sužované východní Evropě a patří mezi nejdůležitější knihy žánru za poslední dekády.

Na závěr se ještě zaměříme na první světovou válku. Její africkou etapu velmi podrobně a nekompromisně líčí německý generál Paul von Lettow-Vorbeck ve své knize Boje ve Východní Africe za světové války 1914-1918. Perfektní pohled francouzského řadového vojáka na Západní frontě nabízí spisovatel a voják Louis Barthas v knize Poilu. Ta bohužel stále nebyla přeložena do češtiny a k dispozici je pouze její francouzská či anglická verze. Válka se nevyhýbá ani komiksům. Mezi naše nejoblíbenější válečné komiksy patří Boxer od Reinhard Kleista, který zachytil příběh židovského boxera Hercka Hafta. Dále také Fax ze Sarajeva, který zobrazuje a popisuje událostí během jugoslávské války v obleženém bosenském hlavním městě. K válečnému tématu se v budoucnu jistě ještě vrátíme. Čtení zdar a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář