Otto Carius: Tiger v bahně

Tiger v bahně je název životopisné knihy (pamětí) německého druhoválečného tankového esa Otta Cariuse. Velitel tanku Tiger I působil převážně na Východní frontě, kde spolu se svou osádkou zničil více než 150 nepřátelských tanků, což jej řadí na třetí místo nejlepších německých tankistů všech dob. Za Kurta Knispela a Martina Schroifa a dokonce i před dalšího legendárního tankistu Michaela Wittmana. Carius válku přežil a rozhodl se o svém působení napsat knihu, která se rychle a po zásluze stala světovým bestsellerem.

Výhradní část knihy je věnována působení Cariovy jednotky na Východní frontě v létě 1944, kdy německé jednotky sváděly výhradně obranné boje a pokoušely se alespoň zpomalit postup Rudé armády. Dechberoucí a velmi podrobné popisy událostí na frontě u města Narva mají velkou hodnotu a vypoví o tehdejším válečnictví a jeho specifikách opravdu hodně. Čtenář se dozví spoustu věcí nejen o samotných bitvách, ale například i o situaci v zázemí či o strastech života tankové posádky.

V knize autor vypráví samozřejmě i o svých začátcích na cvičišti, a také o konci války, kdy se se svou jednotkou těžkých stíhačů tanků Jagdtiger ocitl v obklíčení v tzv. porúrské kapse v Německu. Líčení turbulentního období na jaře 1945, kdy demoralizovaní němečtí vojáci mnohdy jen čekali na zajetí je také velmi zajímavé a i díky této části příběhu se kniha řadí mezi nejpoutavější paměti a životopisy z období Druhé světové války.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář