Timothy Snyder: Černá zem

 

     Černá zem je další z nesmírně hodnotných knih od renomovaného amerického historika Timothyho Snydera, jednoho z největších světových expertů na dějiny střední a východní Evropy. Narozdíl od předešlé vynikající knihy Krvavé země, v níž Snyder popsal masové vraždění ve východní Evropě během předválečných a válečných let především z praktického hlediska, je Černá zem zaměřená výhradně na problematiku holokaustu v rámci celé Evropy z neméně zajímavého politologického pohledu.

      Po důkladném popisu smýšlení Adolfa Hitlera a jeho následného vzestupu k moci v úvodní kapitole se Snyder následně zaměřuje na vysvětlení složitých poměrů v předválečné Evropě, aby se dostal až k prvním likvidacím státních útvarů jako je Rakousko a Československo. Střed knihy už se nese v duchu úvodních let války. Kapitoly jsou věnované například tzv. dvojí okupaci (nejdřív SSSR, poté Německo) ve státních útvarech východní Evropy, prvním (nejen) nacistickým zvěrstvům, velmi zajímavě vysvětlené problematice tábora Osvětim, a také zcela zásadní teorii, která pojednává o vlivu státnosti na procento úmrtnosti veškerých evropských Židů napříč rozličnými státy. Závěr knihy nabídne několik dojemných příběhů se šťastným koncem, v nichž hrají prim zachránci a hrdinové, a také i velmi znepokojivé zamyšlení nad současným světem.

      Černá zem není tak čtivá publikace jako Snyderova předešlá kniha – složitá politologická analýza se jednoduše nečte tak lehce jako „atraktivní“ věcný popis děsivých historických událostí. Je to ale opět velmi důležitá kniha, která by se měla stát povinnou četbou. A to pro všechny. Na úplný závěr si vypůjčím jeden citát z přebalu knihy, tentokrát od anglického historika Iana Kershawa: “ Černá zem před nás staví děsivou nelidskost nedávné minulosti ve snaze zdůraznit naléhavou nutnost nového zamyšlení nad společnou budoucností.“

 

web cerna zem post

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář