Paul Johnson – Churchill

     Winston Churchill. Pozoruhodná postava světových dějin, která na mě vždy působila velice pozitivním dojmem a po přečtení výtečného životopisu od Paula Johnsona se mi tenhle názor jenom potvrdil. Jen tak mimochodem: Johnson píše natolik dobře biografické knihy historických postav, že jsem skoupil většinu jeho knih, což o kvalitě a čtivosti těchto titulů mnohé vypovídá.
Churchill byl velice silná osobnost, pocházel ze zámožnější rodiny, ale i tak to neměl jednoduché. V mládí se účastnil všemožných válečných tažení a z každého si dovezl nějakou medaili. Na všech svých misích psal články do věhlasných novin, za něž dostával vysoké honoráře a jestě si tím navíc dělal ohromnou reklamu. Již od mládí se angažoval v politice, přičemž tuhle profesi podědil po otci, jenž byl sám významný politik.
Ve druhé světové válce byl ten, kdo vytáhl Anglii z nastávajícího úpadku a letargie. Jeho proslovy do rádií poslouchal téměř každý a i tímhle držel charizmatický politik zdecimovaný anglický národ nad vodou. V nejhorších časech, kdy německá letadla nepřestávala nad britskými městy chrlit tuny bomb, řekl: ‚‚Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdáme!‘‘ A tak se i stalo. Anglie se spojenci vyhrála válku, lidé ho milovali, ale stejně ho po válce tak trochu kuriózně a paradoxně vystrnadili z politiky. V roce 1951 se znovu dostává k politické moci, kterou uplatňoval až do své smrti, která nastala 24. ledna 1965 v Londýně. K nepřeberným zálibám tohoto velkého muže patřilo malování, zahradničení, ale i zedničení. Miloval doutníky a hlavně svou vlast, pro kterou by udělal cokoliv.

images

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář