Dnes budeme pokračovat v naší deskové sérii a po hrách pro mladší hráče a pro rodiny se zaměříme na složitější a náročnější tituly. A to i časově náročnější, a tudíž dnes výběr rozdělíme do časově rozlišených kategorií. Nejdříve budeme psát o hrách, které se dají odehrát zhruba do jedné hodiny, poté budou hrát prim tituly, jejichž partie vám zaberou dvě či maximálně půl třetí hodiny, no a na závěr se podíváme na komplexní hry převážně pro hardcore hráče. Ke všem titulům přiřadíme i příšlušné hodnocení na největší databázi deskovek BoardGameGeek (dálej jen BGG). To má podle nás značně vypovídající hodnotu. Naše druhá výprava do světa stolních her začíná!

V první kategorii kratších stolních her hrají zásadní roli karetní tituly. Jedním takovým jsou i Tajuplné říše (BGG 867). Velmi chytlavá a zábavná gamesa postavená na konceptu postupného dobírání a vyměňování karet, přičemž zvítězí ten, kdo má na konci nejvíce bodů. Velmi nás láká i hra Race for Galaxy (v češtině Dobyvatelé vesmíru, BGG 48), k níž vyšel velký počet datadisků. Titul, jenž dovádí koncept deckbuilding (postupné zdokonalování balíčku karet) takřka k dokonalosti, se v současné době poměrně těžko shání. Dobrou volbou pro kratší herní sešlosti je i BANG! (BGG 1129), což je jednoduchá westernová karetní hra, ke které i po dlouhých sedmnácti letech od vydání stále vycházejí přídavky, což je samo o sobě dokladem oblíbenosti u širokého spektra hráčů. Za vyzkoušení stojí i oceňovaný karetní titul Dominion (BGG 76). Ve hře jde o budování říší pomocí značného množství karet. Jedna partie trvá maximálně hodinu a k dispozici je i spousta přídavků. Podobným titulem je i hra 7 divů světa (BGG 45), což je jedna z mála deskovek, které odehrajete v kratším čase i ve značném množství hráčů. Karetních her už bylo dost a na závěr kategorie ještě doporučíme i několik klasických deskovek. Ve hře Pandemic (BGG 75) budete zachraňovat svět od zákeřných chorob a virů, v kostkové Sagradě (BGG 125) zase skládat vitráže kostela, no a ve hře Decrypto (BGG 162) si užijete své s luštěním šifrovaných zpráv.

Mars: Teraformace (BGG 4!). Jedna z (nejen) našich nejoblíbenějších deskovek, ke které letos vyjde již pátý přídavek (i v češtině). Kdo hru vyzkouší, tak si ji velmi pravděpodobně zamiluje a bude se k ní pravidelně vracet. Dalším úspěšným a oblíbeným titulem je Scythe (BGG 8!): strategická hra odehrávající se v alternativní minulosti, ke které vydavatelství Albi pravidelně vydává přídavky. Příslib dlouhodobého hraní je tedy zaručen. Milovníci atmosférických obtížných titulů budou jistě unešeni z deskovky This War of Mine (vhodná i k sólo hraní, BGG 144). Jedná se o adaptaci počítačové hry, ve které bojujete o přežití ve válkou zničeném městě. O přežití se bojuje také v deskovce Robinson Crusoe: Dobrodružství na pustém ostrově (BGG 41). Přežívání v kůži slavného trosečníka je opravdu velmi obtížné a nejlépe si ho užijete v sólo módu. Maximálně přiberte v průběhu hry Pátka. 😉 Bijci zombií, orků, vlkodlaků a další havěti si mohou zařádit v sérii Zombicide (BGG 135). Kooperativní bojovka jako vyšitá. Nedávno také vyšla deskovka Pán prstenů: Putování po Středozemi (BGG zatím 440), ve které budete cestovat a bojovat s hrdiny po slavném fantasy univerzu. A je toho mnohem více. Člověk by rád hrál, ale těžko se to všechno stíhá. Tituly jako je Mombasa (BGG 65), Anachrony (BGG 47), Rising Sun (BGG 54) či Blood Rage (BGG 30) jistě stojí za koupi. I hry od českého designéra Vladimíra Suchého mají svou kvalitu. V Pulsar 2849 (BGG 238) zamíříte do vesmíru a v Podmořských městech (BGG 313) zase pod vodu. 🙂 No a chybu nikdy neuděláte s letitými Osadníky z Katanu (BGG 325).

Do tohoto odstavce mají povolen přístup pouze zapálení, odhodlaní a zkušení hráči. Právě pro takový typ plejerů je totiž vhodný Gloomhaven, který nedávno vyšel v české verzi (my zatím stihli odehrát zhruba patnáct scénářů ze sta). Nejlépe hodnocená hra na databázi BGG, extrémně rozsáhlý a propracovaný titul, do něhož ovšem mohou s trochou snahy proniknout i méně zkušení hráči. Trochu tím popíráme úvodní větu z odstavce, ale ono odhodlání a zápal zde musejí být zase dvojnásobné. Tahle hra je totiž monstrózní. Ve skupině při intenzivním hraní to vidíme na několik dlouhých měsíců hraní. Gloomhaven se dá téměř plnohodnotně odehrát i v sólo módu. Jádrem hry jsou tahové souboje, ale jinak je to velmi komplexní bezprecedentní titul s mnoha vychytávkami, bonusy a překvapeními. Jedeme dál. Jednou z nejkomplexnějších a nejlepších deskových (euro)her je bezpochyby Great Western Trail (BGG 10!). Dobývání Divokého západu v té nejucelenější deskové formě. Věhlasný český designér a tvůrce her Vláďa Chvátil také „dopřává“ hardcore hráčům. Ti mohou vyzkoušet asi nejpropracovanější „civilizační“ deskovku Through the Ages: Nový příběh civilizace (BGG 36) anebo fantasy titul Mage Knight (vhodné i sólo hraní, BGG 24), který nedávno vyšel v ultimátní edici. No a nezapomínejme ani na historickou hru Studená válka (BGG 5!) či na vesmírnou nirvánu Twilight Impérium (BGG 9!). Během partie druhého jmenovaného titulu můžete se svými obdobně zapálenými kumpány zabít i solidních 5-8 hodin. Uf.

Vyjma skvostného Gloomhaven vyšlo či v brzké době vyjde i několik dalších zajímavých stolních her. Hodně nás láká hra Gùgōng (BGG 361), která vyšla doslova před pár dny. Titul zasazený do období vlády čínské dynastie Ming nás velmi zaujal svým konceptem, který spočívá v posilování vlivu prominentních čínských rodin za pomoci chytře mířených darů (rozuměj úplatků) úředníkům a důležitým osobám. Za pár tydnů vyjde i asymetrická deskovka Root (BGG 53), která je vhodná pro tři až čtyři hráče. V titulu se ujmete role jednoho ze čtyř zcela odlišně zaměřených lesních společenství. No a neškodila by ani česká vydání extaticky hodnocených deskovek s parádním námětem jako jsou Spirit Island (BGG 15) či 7th Continent (BGG 17). Snad se dočkáme někdy v budoucnou. Zatím se můžeme věnovat tomu až nehoráznému množství deskovek, ze kterých si můžeme v Česku vybírat. Holt deskoherní velmoc. Mějte se krásně, deskovkám a deskovkářům zdar, a příště opět na počtenou!
Nejnovější komentáře