232. Páteční podvečerní… o stolních, deskových a karetních hrách

Sychravý a propršený začátek května zrovna moc nenahrával venkovním aktivitám, takže jsme měli poměrně dost času na další objevování světa stolních, deskových a karetních her. Během intenzivního roku jsme již poznali solidní množství stolních her, a také proto jsme se rozhodli napsat sérii článků, ve kterých popíšeme některé nejlepší a nejzajímavější hry daných kategorií. Dnes se zaměříme na tituly pro děti, a také na rodinné a párty hry. Připravme si tedy naše domácí herní prostory a pojďme si vybrat nějakou pěknou stolní hru. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Pro děti v předškolním věku existuje opravdu velké množství her. Klasickou volbou jsou Dostihy a sázky Junior, což je zjednodušená verze slavné deskovky. Děti budou jistě nadšené a dospělí to holt vydrží. 🙂 Dále doporučujeme milou hru Ubongo Junior, ve které budete s dětmi skládat dílky do připravených prostor a dostávat za to drahokamy. Další zajímavou hrou se zvířátky je Dobble: Kids. Tento titul prověří především postřeh a vnímavost malých capartů. Pro menší děti jsou ideální „manuální“ skládací a balancovací hry, ve kterých se něco staví a posouvá. Jednou takovou je Kouzelný klobouk, ve kterém je potřeba co nejrychleji sestavit klobouk a další díly podle návodu na kartách. Cílem titulu Igloo Mania je vžít se do role záludných tučňáků a rozebrat eskymákovo iglú. Tučňáků není nikdy dost, takže ještě zmíníme hru Tučňáci, ve které budete za pomoci kostek hledat jejich vajíčka. No a na závěr tu ještě máme gamesu Veselý kurník. Ta je založená na balancování a stavění plošinek se slepičkami. Titulů pro menší děti je samozřejmě mnohem více, avšak náš dnešní výběr už je jistým dokladem rozmanitosti dnešního deskového trhu. Stačí si pouze vybrat.

Pro odrostlejší děti (6-10) je výběr deskovek také velmi rozsáhlý. Za naprosté klasiky považujeme tituly Monopoly (existuje mnoho verzí) a Scrabble. Pokud jste nestrávili poslední roky v jeskyni nebo na opuštěném ostrově, tak musíte alespoň tušit, že první titul (obdoba Dostihů a sázek či naopak) je o nakupování, zlepšování a kasírování nemovitostí a pozemků. No a druhá hra je zase o skládání slov. Osobně také nedáme dopustit na Carcassonne (ideálně verze Big Box), což je strategická hra o budování cest, měst a mnoha dalších věcí. Zaujala nás i deskovka Cestujeme po hradech a zámcích, která skvěle plní jak svůj zábavní, tak i edukativní účel. Velmi zábavný titul Patchwork je také výtečnou volbou, kterou potvrzuje i vysoké hodnocení na nejznámější deskoherní databázi BoardGameGeek (63. místo). Chybu neuděláte ani s chytlavou závodní hrou Rivalové, dobrodružnými Příběhy pirátů či s kreativní imaginativní hrou Dixit, jenž má také mnoho různých verzí. Pro malé (i velké) milovníky logických her, ve kterých se různě přesouvají a skládají dílky, je tu Azul (BGG 37. místo). A ti, kteří dávají přednost hrám s propracovanou knihou příběhů? Pro ně je ideální Plyšová hlídka, která parádně kombinuje herní a příběhovou část.

Na závěr zavítáme do kategorie her, u kterých se může „vyřádit“ celá rodina. Nejdříve párty hry. Dokonalým představitelem je titul Yogi, který pomocí karet napovídá, jakými částmi těla a karet se má hráč dotýkat dalších částí těla a podobně. Jednoduché a velmi chytlavé. Neobvyklí podezřelí jsou zase zdařilou variací na téma více hráčů (detektivů) se ptá jednoho hráče (svědka) a určuje pravou identitu osoby (pachatele). Jednou z nejznámějších rodinných her jsou Krycí jména (BGG 60. místo) od slavného českého designéra Vládi Chvátila. Podobný koncept jako u Neobvyklích podezřelých, avšak obohacený o originální prvky. Vynikající volbou jsou i Hrdinové bez záruky, což je jedoduchá kooperativní hra, během které ale hráči nemohou komunikovat – skvělý nápad. Pokud máte zájem o jednodušší hry, během jejichž hraní se i něco naučíte, tak doporučujeme Desítku a sérii Timeline. Baví nás i tituly ze série Únikovka a Úniková hra (karetní verze únikových místnosti), a také Exit Puzzle, což je klasické puzzle s únikovými prvky. Stále se jedná o zlomek nabízených her, ale tyto nás velmi baví anebo nám něčím utkvěly v paměti. V dalších dílech se zaměříme na složitější tituly. Mějte se krásně, deskovkám zdar, a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.