Nikdy neodvracej zrak

Mám velkou radost, že se pořád točí takové filmy. A je pro mě příjemným překvapením, že se jedná o německé dílo. Výpravné historické drama Nikdy neodvracej zrak (dvě nominace na Oscara) se mi perfektně trefilo do vkusu a do nálady. Jedná se o rozmáchlý tříhodinový snímek, který se odehrává v Německu v rozmezí čtyř desetiletí (30. – 60. léta). Během tohoto turbulentního období se událo několik zásadních historických událostí jako je Druhá světová válka či vznik NDR.

A právě tyto historické milníky a jejich dopady do značné míry formovaly pohled na svět mladíka Kurta (hraje Tom Schilling), nadaného umělce, který by chtěl být malířem. Dalšími důležitými postavami filmu jsou Kurtovy osudové ženy (teta a jeho milá), a také doktor Seeband (Sebastian Koch). A právě skrze doktorovu postavu režisér a scénárista Florian Henckel von Donnersmarck výtečně zprostředkovává atmosféru v tehdejší německé společnosti.

Film mě opravdu velmi zaujal a vtáhl. Ani přes spartanskou délku jsem se ani chvíli nenudil a užíval si každý záběr a scénu. Nikdy neodvracej zrak sází na propracovanou romantickou linii, a také na tradiční (avšak skvěle podaný) příběh nadaného člověka, který si šel za svým i přes množství nastavených překážek. Snímek se navíc pyšní nádhernou hudbou od věhlasného skaldatele Maxe Richtera, která ještě umocnila můj silný divácký zážitek. Krásný velkolepý film s podmanivou, mírně melancholickou, atmosférou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.