424. Páteční podvečerní… o tutovkách roku 2023

Z filmového pohledu vypadá letošek podstatně lépe než loňský rok. Čeká nás řada zásadních a očekávaných velkofilmů a rovněž i několik dobře vypadajících žánrovek. Ze seriálové a herní perspektivy to podle nás nevypadá tak dobře jako loni, avšak produktivní televizní svět už mnohokrát prokázal, že dokáže v průběhu roku stále překvapovat. Je dost dobře možné, že se nakonec bude jednat o podobně silný seriálový ročník, jakým beze sporu byl ten minulý. Toliko několik hodnotících vět na úvod a nyní už můžeme začít s úvodními položkami seznamu nejočekávanějších titulů roku 2023. Druhý díl naší pravidelné výroční trilogie začíná: přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Filmy

1. Duna 2

Druhý díl velkolepé adaptace slavného sci-fi románu by měl potěšit a možná i nadchnout všechny filmové fanoušky a příznivce žánru.

2. Mission: Impossible Odplata (první čast)

Nezastavitelný Tom Cruise se pokusí realizovat již sedmou nesplnitelnou misi: samozřejmě s čím dál šílenějšími kaskadérskými kousky.

3. John Wick 4

Momentálně nejsilnější akční série současnosti se po skromnějších začátcích transformovala do ultimátní vybíjecí podívané s precizní choreografií a vizuálem. Očekáváme i další budování atraktivní „vrahounské“ mytologie.

4. Spider-Man: Napříč paralelními světy

Pokračování nejlepšího animáku poslední dekády. Očekáváme jak silný obsah, tak i kvalitní audiovizuální formu včetně nějaké té luxusní ústřední písničky.

5. Indiana Jones a disk osudu

Harrison Ford po osmdesátce a jede se vesele dál. Pátá dobrodružná štace hereckého matadora jistě dopadne dobře a možná i nad veškerá očekávání.

6. Havoc

Akční thriller od progresivního filmaře Garetha Evanse s Tomem Hardym v hlavní roli by mohl být letošním nejlepším filmem od Netflixu.

7. Oppenheimer

Fenomenální filmař Christopher Nolan a jeho návrat na filmové výsluní po třech letech. Režisér si vybral náročné historické téma, které jistě vhodně zprostředkuje i pro širší divácké spektrum.

8. Killers of the Flower Moon

Letos by to už konečně mohlo vyjít s uvedením očekávaného historického velkofilmu od legendární sehrané dvojice Scorsese-DiCaprio.

9. Ant-Man a Wasp: Quantumania

Nejočekávanějším filmem od Marvelu je pro nás třetí kvantový díl Ant-Mana. Malý-velký superhrdina nás narozdíl od ostatních kolegů zatím nikdy výrazně nezklamal.

10. Strážci Galaxie 3

A těšíme se i na třetí Strážce. V jejich případě obzvláště platí, že méně je někdy více, tak snad se touto moudrou cestou vydá i vizionářský tvůrce James Gunn.

Další filmové tutovky: Rychle a zběsile 10, The Equalizer 3, The Expendables 4, The Killer, Napoleon

Seriály

1. Mayor of Kingstown 2

Jeremy Renner nedávno zázračně přežil těžkou zimní nehodu s rolbou a nyní se již úspěšně zotavuje v nemocnici. Taková správa vězeňské kolonie poblíž jeho města ve skvělém seriálu je oproti tomu hračka, kterou jistě s přehledem zmákne.

2. Taboo 2

V našem případě už tak trochu běžící opakovaný vtip. Taboo se zde umisťuje pravidelně, avšak pozor: tentokrát to vypadá opravdu nadějně. Případná premiéra pokračovaní temného historického thrilleru by mohla být někdy na konci letošního roku.

3. The Boys 4

Jeden z nejoblíbenějších a nejlepších seriálů současnosti bude pokračovat, samozřejmě i díky značné sledovanosti vynikající třetí řady. Jen tak dál.

4. The Mandalorian 3

Další pravidelný člen výročního seznamu. Očekáváme opětovné rozšíření kvalitního televizního portfolia Hvězdných válek, kam loni přibyl ještě i parádní Andor.

5. Star Trek: Strange New Worlds 2

Momentálně nejlepší televizní Star Trek. Těšíme se na starou dobrou epizodickou strukturu vyprávění a na sympatické členy posádky slavné vesmírné lodi USS Enterprise.

6. Fargo 5

Po slabší čtvrté řadě bychom se nebránili návratu ke kvalitním úvodním sériím. Tentokrát to bude s Jonem Hammem v hlavní roli.

7. Carnival Row 2

Temná steampunková fantasy se vrací. Stejně tak jako minule se ve velké míře natáčelo v českých lokacích, které jistě opět dobře poznáme.

8. Loki 2

Jeden z těch lepších televizních počinů od Marvelu by měl navázat na úvodní solidní řadu, která měla hlavu, patu i kvalitu.

9. Ted Lasso 3

Jason Sudeikis. Fotbal. Anglie x USA. Správa klubu a trénování týmu. Spousta dobré zábavy je v tomto případě dopředu zaručena.

10. The Last of Us

Jediným novým seriálem mezi tutovkami je pro nás ambiciózní adaptace legendární herní sci-fi postapo série. I na základě úvodních nadšených ohlasů to podle nás prostě nemůže dopadnout špatně. Týdenní formát uvolňování nových epizod bude hodně bolet.

Další seriálové tutovky: Světlo a stíny 2, Zaklínač 3, Outer Banks 3, Hra na oliheň 2

Hry

1. Stalker 2: Heart of Chernobyl

Stalker je jedna z našich nejoblíbenějších herních sérií. Částečně na něj navázalo bezvadné atmosférické Metro, ale Stalker je holt jen jeden. Bude to adekvátní návrat postapo krále?

2. Baldurs Gate 3

Baldurs Gate máme mezi oblíbenými herními značkami rovněž extrémně vysoko a jsme rádi, že si třetí díl vzali do parády zkušení hracovnící z Larianu (série Divinity). Měla by to být pecka.

3. Company of Heroes 3

Akční válečná realtime strategie přinese novou várku intenzivních druhoválečných bojů. Sem s tím!

4. Diablo 4

O Blizzardu a jeho současné diskutabilní firemní politice si můžeme myslet co chceme, ale na čtvrté Diablo se stejně těšíme. A co takhle ještě i čtverku Warcraftu?

5. Final Fantasy 16 a Final Fantasy 7 Rebirth

Dvojice očekávaných rpgček patřících do slavné značky, jejíž věhlas a oblíbenost konstantně roste. Právě i díky početným kvalitním novým dílům a umným remakům starších epizod.

6. Vampire The Masquerade – Bloodlines 2

Jedno z nejlepších a nejkomplexnějších rpgček všech dob: to je pro nás jednička Vampire The Masquerade – Bloodlines. Takřka po dvou nekonečných dekádách by letos mělo spatřit světlo světa pokračování. Jsme hodně zvědaví a opatrně natěšení.

7. Spider-Man 2

Pavoučímu superhrdinskému muži se momentálně daří na všech zábavních frontách. I jeho herní štace je extrémně povedená. Dvojka to jen potvrdí.

Další herní tutovky: Homeworld 3, Horizon Call of the Mountain, Dead Island 2, Frostpunk 2

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář