407. Páteční podvečerní… o výborných sci-fi seriálech, které málokdo zná (část druhá)

Dnes bude pokračovat v naší pravidelné minisérii o méně známých seriálech daného žánru. Je tomu už více než pět let, co jsme se poprvé v rámci seriálového cyklu zaměřili na sci-fi seriály. Za takovou dobu se v televizním světě nahromadilo už podstatné množství sci-fi projektů, které mnohdy unikly pozornosti širšího diváckého spektra. V dnešním článku budeme psát právě o takových seriálech. Tady je výběr skrytých, polozapomenutých a jiných seriálových sci-fi klenotů, které si zaslouží ještě větší ohlas a proslulost. Přejeme příjemné a inspirativní počtení a podívání.

Začneme u komiksových titulů, které vznikly na základě knižní předlohy. Takový typ titulů má většina diváku spojený především s filmovými kasovními trháky od Marvelu. Zábavní hegemon se nedávno spojil s ještě větším zábavním molochem Disney. Toto možnostmi a financemi oplývající bezprecedentní duo začalo ve velkém produkovat i seriály. A mnohé zkušené televizní i filmové divácké matadory překvapilo, že se často jedná o projekty ne zcela očekávané (vysoké) kvality. Ovšem velká čest výjimkám, mezi které patří například seriál Loki, pojednávající o trampotách jednoho „uzemněného“ a lehce záludného boha. O post nejlepšího seriálu od zmíněné silné dvojky se s Lokim může směle přetahovat solidní minisérie Hawkeye, ve které stejnojmenný hrdina-lukostřelec prožije nečekaně akční Vánoce ve slavném městě New York. Svého prvního velkého seriálového koně má i vydavatelství DC Comics. Na základě komiksu Peacemaker byl natočen stejnojmenný seriál pod záštitou HBO Max a výsledek je až nad očekávání výborný. Černohumorný titul patří mezi nejlepší komiksové tituly posledních let. Stejně je tomu tak s jedinečnou Bandou, která exceluje již ve třech kompletních řadách a pravidelně atakuje pozice nejlepšího seriálu za daný rok (zatím 2019-22).

Od komiksových titulů přejdeme plynule ke sci-fi titulům, které se odehrávají v nesmírných vesmírných dálavách či v kompletně smyšlených legendárních univerzech. Jedním takovým je beze sporu svět Hvězdných válek, do něhož zapadá akční titul Boba Fett: Zákon podsvětí – mladší bráška podstatně věhlasnějšího a také i kvalitnějšího Mandaloriana. I na Bobu Fetta se ale dá podívat a během sedmi epizod dovede tento počin s bývalým slavným nájemným lovcem v hlavní roli více než dobře zabavit. Dále tu máme Star Trek, seriálový a filmový fenomén, jehož univerzum je v poslední době opět výrazněji rozšiřováno především na onom televizním poli. Za nejlepší novodobou část považujeme seriál Star Trek: Strange New Worlds. Ten nabídne příběh sympatické posádky lodi Enterprise vyprávěný v rámci spolehlivě zábavné epizodické struktury děje. Halo neudělalo až takové haló, ale nějaké to jméno si seriálová adaptace slavné herní sci-fi série přecejen udělala. První řada nebyla v mnohém ideální a často až tolik „neodsýpala“, ale stále tu je velký potenciál pro zlepšení do budoucna (2023). Dalším solidním seriálem hodným doporučení je dobrodružná vesmírná anabáze Ztraceni ve vesmíru o třech sériích. Zábavný odpočinkový titul s dechberoucím audiovizuálem.

Poslední část bude náležet ostatním sci-fi titulům, které se nedaly zařadit do předešlých kategorií. Kupříkladu dystopická nekompromisní jízda Ledová archa, která pojednává o cestujících předlouhého vlaku uhánějícího ledovou pustinou, jež byla dříve planetou Země. Velká vlaková revoluce vypukne v posledních vagónech, kde přebývají nechtění pasažéři a spodina. Zatím jsou k dispozici tři sezóny (druhá je zdaleka nejlepší). Dalším vynikajícím počinem je náš oblíbený Altered Carbon. Ten konkrétně ve své první (a o parník kvalitnější) řadě nabídne hardcorový kyberpunkový televizní zážitek jako řemen. V hlavní roli se představí seriálová hvězda Joel Kinamman, který ztvárňuje jednu z ústředních rolí i v dalším sci-fi seriálu For All Mankind. Zde půjde nejen o alternativně historické lidské dobývání kosmu včetně Měsíce (1. – 2. řada) a Marsu (3. řada). Na závěr ještě doporučíme i skvostný mnohavrstevný animovaný seriál Arcane: League of Legends, který vychází ze známé multiplayerové hry. Jeden z nejlepších seriálů za poslední dekádu. Za poslední roky vzniklo opravdu enormní množství vynikajících sci-fi titulů. Mějte se fajně, podívejte se třeba na některý z nich a příště opět na počtenou.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář