Altered Carbon

       Příběh kyberpunkového sci-fi seriálu Altered Carbon se odehrává v daleké budoucnosti, ve které lidstvo osídlilo další planety a ve které se také mnohonásobně prohloubily rozdíly mezi společenskými vrstvami. Ti nejmajetnější žijí v nebeských sídlech (doslova) a díky technologii přenášeného lidského vědomí, jenž se dá umístit do libovolné „lidské schránky“, mohou žít prakticky věčně. Ovšem i chudí, kteří žijí na staré dobré pevné zemi, mají přístup k různým technologickým vymoženostem, byť omezený. Lidstvo holt udělalo ohromný technologický vzestup, ale jak už to tak bývá, tak i notný morální pokles. Hodnota lidského života je velmi nízká, zvrácenost, zvrhlost a dekadence bují na každém rohu a některé silné dřívější hodnoty jsou ty tam.

    Právě do tohoto světa se po čtvrt století u ledu (opět doslova), probouzí poslední žijící člen jedné odbojové skupiny, která kdysi chtěla zvýšit onen nízký morální kredit lidstva. Muž jménem Takeshi Kovacs (hraje Joel Kinnaman). Toho si najme jeden z nejbohatších lidí na Zemi, magnát Laurens Bancroft (James Purefoy), aby vyšetřil jeho vlastní vraždu. Obtížná anabáze muže z minulosti může začít. Nejsem sice znalec knižní předlohy, ale poté co jsem viděl celý seriál si troufnu tvrdit, že to musí být opravdu vynikající dílo. Jeho televizní adaptace od Netflixu je totiž ohromně podmanivou podívanou, která mě velmi mile potěšila svou nekompromisností, a také něčím, co u každého seriálu či filmu dovedu velmi ocenit – silným existenciálním přesahem.

     Altered Carbon je v jádru akční sci-fi kriminálkou. Několik akčních scén se jistě zapíše mezi nejlepší seriálové sekvence roku. Na vizuálních efektech se také nešetřilo a tamní svět vypadá nesmírně atmosféricky (správně špinavě a velkolepě) a je zde cítit silná inspirace slavnými sci-fi díly, jako je Blade Runner. Příběh je také vynikající a postupné rozplétání zapeklité detektivní zépletky je velmi osvěžující a poutavé. Nejdůležitější jsou zde ale vztahy mezi postavami, a právě zde jsem se dočkal onoho žádaného nadstandardu.

       Hodně se zde hraje na emoce a na propracovanou psychologii. Perfektně to funguje a byl jsem opravdu rád, že u výpravné sci-fi je nejsilnějším prvkem právě detailní vyobrazení složitých lidských vztahů u nejbližších příbuzných či blízkých (bratr-sestra, otec-syn či přítel-přítelkyně). Postavy jsou opravdu skvěle zahrané a některé mi utkvějí v paměti ještě velmi dlouho. Taková rázná policistka Kristin Ortega v podání Marthy Higaredy či umělá inteligence Poe, kterou ztvárnil Chris Conner, jsou prvotřídními seriálovými charaktery. Takeshiho cesta nejen za poznáním sebe sama na mě silně zapůsobila. Určitě se podívejte – je to excelentní, politicky nekorektní a nadupaný seriálový nářez. A dám za pět.

 

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář