385. Páteční podvečerní… o nejlepších filmech Jeremyho Rennera

Americký herec Jeremy Renner, který nedávno oslavil kulatou padesátku, je většině diváků znám především jako komiksová postava Hawkeye, který je členem skupiny superhrdinů Avengers. Dost možná nejslavnější hercova role, avšak pro mnoho filmových znalců a fajnšmejkrů také jedna z těch (nej)fádnějších. Dnes vybereme nejlepší filmy tohoto charakterního herce, ve kterých ztvárňuje podstatně odlišnější role než je poloha neomylného superhrdinského lukostřelce. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Jedním z prvních filmů, ve kterém se Jeremy výrazněji prosadil a rovněž i zapsal do povědomí diváků, je solidní akční thriller S.W.A.T. (2003). V roli záporáka zde herec řádně zatápěl Colinu Farrellovi a naznačil i svůj velký potenciál do budoucna. Po sérií menších rolí ve filmech jako jsou například legendy z Dogtownu (2005) se Jeremy ukázal ve vynikajících dvou filmech. Tím prvním je western s dlouhým názvem Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem a tím druhým zase hororová sci-fi 28 týdnů poté (oba 2007). V tehdejší době ještě ale stále nenastal onen pověstný kariérní zlom, který udělá z vedlejšího herce hlavní filmovou hvězdu. Stalo se tak o něco málo později v roce 2008, kdy Jeremy ztvárnil naprosto zásadní úlohu vojenského specialisty a pyrotechnika Jamese v Oscary ověnčeném válečném filmu Smrt čeká všude od režisérky Kathryn Bigelow. Pamětihodná role ve výborném filmu otevřela herci dveře do vyšších pater Hollywoodské ligy.

Jedním z nejlepších Jeremyho filmů je podle nás akční drama Město (2010), kde spolu s Benem Affleckem ztvárnili role irských gangsterů, jejichž zlodějským působištěm bylo město Boston. Naprostou nutností je vidět půltřetí hodiny dlouhou speciální verzi. Další velkou štaci představovala role agenta Brandta ve skvělém čtvrtém dílu slavné akční série Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011), ve které se herec poprvé objevil po boku legendy Toma Cruise. Následující desetiletka byla pro Jeremyho beze zbytku úspěšná a především i naplněná vynikajícími filmy a velkými rolemi. Hawkeye v Avengers (2012) a dalších filmech od Marvelu, Jeníček v hororové fantasy rubanici Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2014) či opětovně Brandt v páté epizodě Mission: Impossible s podtitulem Národ grázlů (2015). To už je velmi nabité herecké portfolio, které se mělo v následujících letech ještě výrazně zkvalitnit a obohatit o spolupráci s dalšími věhlasnými filmovými tvůrci.

Například s jedním z nejlepších režisérů současnosti, Denisem Villeneuvem, pod jehož taktovkou si Jeremy zahrál roli doktora Donnellyho v excelentním sci-fi dramatu Příchozí (2016). Posléze se herec objevil v drsném thrilleru Wind River (2017), komedii Máš ji! (2018) či ve sci-fi spektáklu Avengers: Endgame (2019). V posledních letech Jeremy výrazněji obnovil svou dřívější seriálovou kariéru a to ve zdařilých projektech jako jsou komiksová minisérie Hawkeye (2021) a brutální (nejen) vězeňské drama Mayor of Kingstown (2021-22). Další skvělé filmy a seriály na sebe v případě Jeremyho Rennera jistě nenechají příliš dlouho čekat. Dobře se bavte u hercových projektů a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář