306. Páteční podvečerní… o dokumentárních filmech a seriálech (druhá část)

V poslední době mělo premiéru hned několik unikátních dokumentů, které momentálně tvoří pevný základ nabídky kabelovek a streamovacích platforem. Dnes vybereme některé nejzajímavější počiny a navážeme tak na loňskou jarní Páteční podvečerní, ve které jsme se již nakousli téma současných dokumentárních projektů. Na kino to ještě delší dobu nebude, tak si pojďme představit pár zajímavých poučných snímků vhodných pro domácí projekce. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Prvním okruh vytvoří sportovní dokumenty, kterým momentálně vévodí unikátní počin The Last Dance (Poslední představení). Tento seriál pojednává o vzestupu legendárního basketbalového týmu Chicago Bulls, jehož srdce tvořil fenomenální Michael Jordan. Po všech stránkách precizní dokument, který se vyplatí vidět i v případě menšího či žádného zájmu o tento sport. I v českých podmínkách lze natočit kvalitní dokumentární podívanou. Důkazem je série Totáln! sezona, ve které může být divák přímým svědkem nekompromisní jízdy pražské fotbalové Slavie v sezóně 2018/2019. To byly časy. Podobným titulem, avšak se značně odlišným sportovním výsledkem je dokument Dycky Sunderland, který dá nahlédnout pod pokličku fungování britského fotbalového týmu. No a musíme vyzdvihnout ještě i titul F1: Touha po vítězství. Ten by mohl sednout příznivcům rychlých kol, kteří si myslí, že závody nejrychlejších formulí nejsou už tak atraktivní, jak dříve bývaly. Podrobná sonda do zákulisí tohoto miliardového kolotoče je neskutečně zajímavá a mohla by opět navodit chuť sledovat samotné závody.

V další části se zaměříme na přírodopisné dokumenty, které v současné době hodně vyhledáváme. Jedním z těch nejzajímavějších je český seriál Krajinou domova. Ten nabízí pohled převážně z ptačí perspektivy na mnoho nádherných koutů naší nejkrásnější vlasti. Jedna velká obrazová balada. Kdo má zájem o momentálně těžko dostupnou krajinu našich východních sousedů, tak ten jistě -alespoň částečně- ocení dvoudílný snímek Zázračná planeta: Vysoké Tatry. Doporučujeme i emotivní dokumentární film Moje učitelka chobotnice, ve kterém se dozvíme nejen o inteligentních podmořských tvorech, ale i o nás samých. A pak je tu ještě britský veterán David Attenborough, který i po devadesátce natáčí jeden skvělý přírodopisný dokument za druhým. Například dechberoucí seriál Sedm světů, jedna planeta či snímek Život na naší planetě, ve kterém dojde na bilancování ohledně znepokojivého vývoje přírody během jednoho lidského života. Jedná se dost možná o nejdůležitější dobrodruhův dokument, který je úzce spojen s jeho momentální iniciativou, jež by měla působit na současné vlády a obyvatele Země.

Na závěr doporučíme některé další dokumenty, které nepatří do dvou nadnesených kategorií. Velmi dobrá hodnocení sklízí český snímek Králové videa, jehož tvůrci si vzali na paškál hlavní osobnosti a celkově i éru československého rychlodabingu. Zájemci o historii by měli vidět komplexní cyklus The Vietnam War, v němž se dozví vše podstatné o válce ve Vietnamu. A připomínáme i výtečný dokumentární snímek God of War – Raising Kratos, který se zabývá vývojem jedné z nejlepších her roku 2018, God of War. Bavte se sledováním dokumentů, nabírejte znalosti, mějte se fajn a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář