224. Páteční podvečerní… o dokumentárních filmech

V poslední době jsme viděli několik pozoruhodných dokumentárních filmů, přičemž za některými z těchto skvostů stojí i česko(slovenští) tvůrci. V tomto pro masy méně aktraktivním žánru jsou místní filmaři zcela konkurenceschopní a my můžeme mít radost, že jsme v našich luzích a hájích úplně nezapomněli natáčet skvělé filmy. V dnešní dokumentární Páteční podvečerní si připomeneme i některé zahraniční dokumenty a na závěr ještě zmíníme snímky, které bychom chtěli v budoucnu vidět. Přejeme příjemné a inspirativní počtení.

Sloboda pod nákladom. Slovenský dokument o horských nosičích, který jistě nadchne a potěší všechny milovníky hor a dechberoucích fyzických výkonů. Je to krásně natočené a člověk prostě musí tyhle pány obdivovat. Zvlášť pokud sám chodí po horách a a ví, že občas je nesmírně obtížné zdolávat těžké a závěrečné úseky túry už jen s vyprázdněným ultralehkým baťůžkem na zádech. 🙂 Dalším výtečným snímkem je The Nagano Tapes, v němž jsme si mohli připomenout jeden z největších českých sportovních úspěchů minulého století. Tato památná událost si rozhodně zasloužila takto nádherné dokumentární připomenutí. Závěrečné záběry celospolečenského sjednocení nenechají chladným snad ani toho největšího cynika. Velmi se nám líbil i snímek Grygar o předním českém astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi. Není špatné si občas připomenout, že i u nás žijí nadaní jedinci renesančního typu. 🙂 Doporučujeme také duo dokumentů (Deliverance a Fechtbuch) zabývajících se vývojem českého historického rpgčka Kingdom Come. No a špatný není ani (ne)příjemně mrazivý hororový počin Epidemie.

Jedním z výtečných zahraničních dokumentů je Daft Punk Unchained. Ani nemusíte být fanda tohoto věhlasného hudebního dua, abyste ocenili kvalitu zmiňovaného snímku. Ten nabízí jednu z oněch inspirativních podívaných, ve kterých je divák svědkem neskutečného profesního vzestupu a dokonalého ovládnutí „řemesla“. Tradiční baštou dokumentů jsou i válečné tituly, mezi kterými vyniká megalomanský seriálový projekt The Great War. Podle nás zcela nedostižný počin, který vás detailně a zábavně seznámí s historií První světové války anebo Vám v rámci tématu značně rozšíří obzory. Obsahem podstatně menším, ale neméně zajímavým filmem je dokument od Petera Jacksona Nikdy nezestárnou. V tom slavný režisér nabízí ucelený pohled na dění na prvoválečné Západní frontě pomocí kolorovaných záběrů a výpovědí válečných veteránů. A pak je tu ještě Alex Honnold. Horolezec, dobrodruh a hrdina snímku Free Solo, který se také točí okolo hor. Konkrétně se zaměřuje na horolezce a na obtížné výstupy bez jištění. A právě v tomto je Alex dost možná ten nejlepší na celém světě. Snímek získal Oscara v kategorii pro nejlepší dokument a my se s touto volbou ztotožňujeme. Například závěr filmu je neskutečně napínavý a těžko zde hledáme jakékoliv srovnání.

Už nějakou dobu se psychicky připravujeme na zhlédnutí dokumentu Čističi, ve kterém se dovíme, kdo, jak a proč čistí závadný obsah a balast ze sociálních sítí. Pevné nervy budou také potřeba na český počin V Mosulu od Jany Andert, který zprostředkovává vypuzení Islámského státu iráckou armádou právě z tohoto obrovského města. Určitě máme v plánu i projekci oceňovaného dokument Tanečník, jehož hlavní postavou je geniální baletní tanečník Sergej Polunin. A jistě uvidíme i další skvělé dokumenty, jejichž minirecenze se budou postupně objevovat tady na webu. Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 1   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.