238. Páteční podvečerní… o našich deseti nejoblíbenějších britských minisériích

Od dob, kdy jsme hltali první řadu Sherlocka, uplynula již téměř jedna dekáda. Během ní jsme viděli již desítky britských minisérií a dnes vybereme ty nejlepší. U některých titulů bylo už poměrně těžké určit, zda se stále jedná o britskou minisérii, takže jsme nakonec vybírali podle vlastního uvážení a vlastních kritérií. Tady jsou ty nejlepší počiny od britských tvůrců s britskými herci nebo alespoň se silným britským nádechem. 🙂

1. Peaky Blinders

Na prvním místě máme historickou gangsterku Peaky Blinders a jedním z důvodu je i konstantní (či zvyšující se) úroveň kvality dosud odvysílaných čtyřech sezón. Gangy z Birminghamu sice nevidíme tak často, ale když už nám tvůrci nabídnou novou řadu, tak je jistotou, že na tuto drsnou školu historie ještě dlouho nezapomeneme. Prostě Tommy „fookin“ Shellby a spol.

2. Taboo

Další historická bomba od Toma Hardyho se řadí k nejlepším televizním počinům předloňského roku. Ten tíživý nádech špinavých ulic Londýna začátku 19. století je neskutečný a v kombinaci s mysteriózní atmosférou a dunivou hudbou tvoří základ této precizní minisérie. Tom Hardy válí na všech frontách a jako Jamese Delaneyho bychom ho měli znovu vidět snad v příštím roce. Tentokrát v Americe.

3. Sherlock

Už to není na první místo, protože třetí řada je „jen“ výborná a čtvrtá jen dobrá. A ani ta Přízračná nevěsta nedopadla zrovna úchvatně. A od Sherlocka jsme prostě byli zvyklí na víc. Seriál má ovšem stále silné kouzlo, ústřední duo nemá chybu a ta kulometná kadence dialogů a různých obrazových hrátek nám už docela chybí. Poslední dobou se objevují (relativně hodnověrné) zvěsti o páté sérii…

4. Wallander

Spojení britské televizní a herecké školy se švédským literárním základem a unikátním švédským prostředím holt muselo dopadnout na výbornou. První tři řady Wallandera nabízejí parádní kriminálku té nejvyšší jakosti, která vás uhrane silnou melancholickou atmosférou. Na čtvrtou (zdaleka nejhůže hodnocenou) řadu zatím nemáme sílu.

5. Úlovek

Drogy, zločin, sex, násilí a fenomenální Tom Hardy v roli jednoho z největších televizních ohavů všech dob. I po deseti letech od uvedení a téměř deseti letech od vidění si na tuto skvělou minisérii pamatujeme. Takřka dokonalá britská gangsterka toho nejhrubšího ražení.

6. Jonathan Strange & pan Norrell

Málokdy se stává, aby televizní adaptace předčila knižní předlohu. V případě této fantasy minisérie se to podle nás povedlo. Knihu jsme dočetli, ale byl to docela boj – především s extrémně starosvětským pojetím spisovatelky Clarkeové a vzletným slohovým stylem. Seriál to nejlepší z románu „vyextrahoval“ a nabídl v ucelenější a srozumitelnější verzi. Za nás vynikající.

7. Endeavour

Stylová kriminálka ze šedesátých let s detektivem Morsem v hlavní roli. Příjemně oldschoolová podívaná s detailně vystavenými charaktery, zapeklitými případy a precizními metodami vyšetřování. Zatím jsme viděli pouze dvě řady a náš dluh vůči nedávným (a prý stejně skvělým) sezónám hodláme brzy splatit.

8. Bodyguard

Jedna z těch novějších britských minisérií, která si bere na paškál svět vysoké politiky, ochránců důležitých osob a problematiku současného terorismu. Je to napínavé, svižné, scénáristicky vytříbené a výtečně zahrané. Šest dílů uteče jako voda. A tak je to právě někdy lepší.

9. The Hour

Nevíme, koho napadlo vytvořit (a schválit) seriál ze zpravodajského prostředí odehrávající se během tzv. suezské krize, ale byl to opravdu originální a celkově excelentní nápad (tak byla to scénáristka Abi Morganová). The Hour je stylová retro pecka bodující atmosférou úvodních let Studené války. Takových minisérií moc není.

10. Luther

V poslední době nám u Luthera trochu hapruje kvalita, ale s takovými prvními třemi řadami není co řešit. Luther v podání Idrise Elby je životem těžko zkoušený detektiv ráznějších a přímějších způsobů a to stejné bychom mohli říct i o této minisérii. Tak takhle nějak „funguje“ kriminalistika ve Velké Británii? Oh boy…

Mezi další skvělé britské minisérie, které se z různých důvodů neprobojovaly do první desítky, patří například komediální nářez Jak nežít svůj život, dystopická epopej Černé zrcadlo, špionážní paráda Noční recepční, romantický thriller London Spy či kriminální thriller „s Dexterem“ Safe. Velmi dobrá hodnocení sklízí i britská komediální fantasy Good Omens a ve druhé polovině roku bude mít premiéru krimi thriller A Confession s Martinem Freemanem. A jistě se dočkáme i dalších příjemných britských televizních překvapení. Užívejte si sledování britských minisérií a příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení
[Celkem: 2   Průměr: 5/5]

Napsat komentář

Your email address will not be published.