Jonathan Strange & pan Norrell

Stejnojmenná knížka od britské spisovatelky Susanny Clarkeové, která tomuto seriálu posloužila jako předloha, se mi líbila, ale určitě ji nepovažuji za jedno z nejlepších fantasy posledních let. Seriál ovšem ano. Sedm hodinových epizod je totiž přesně ten ideální počet pro výtah toho nejlepšího z knihy a musím říct, že tvůrci z BBC se s tím poprali více než dobře, ne-li přímo skvěle.

Děj seriálu se odehrává převážně v Anglii během napoleonských válek, ve které se po více než tři sta letech objeví dva praktičtí mágové Strange a Norrell. Jedná se tedy o alternativní fantasy realitu, která je do celého konceptu historického seriálu velmi přirozeně zakomponována, že vám to ani vůbec nepřijde divné, spíše naopak. Oba muže zavede magie na různé cesty a nakonec se z nich stanou i úhlavní nepřátelé, i díky svých značně rozdílným charakterům a názorům. Oba mají ovšem podíl na oživení prastarých sil, které vtrhnou do země a začnou tam osnovat své ďábelské plány, kterým je potřeba učinit přítrž, než bude pro Anglii pozdě.

Pokud něco na tomto seriálu oceňuji, tak to je jeho temná až téměř tíživá atmosféra, která je opravdu velmi osvěžující po všech těch teen prosluněných fantasy pohádkách, a troufnu si tvrdit, že to bude svědčit jak mladším, tak i starším divákům. Tvůrci z BBC taky ještě přihodili vynikající efekty, kostyméři a maskéři se taktéž značně vyřádili (v dobrém slova smyslu), všichni herci hrají naplno, a jako bonus je ještě přítomná jedna perfektní romance, která svou kvalitou, osudovostí a konečným rozuzlením předčí drtivou většinu romantických linek v libovolných filmových dramatech. Takže tu máme skutečně velkou pecku. Ať už ste čtenář knižní předlohy nebo ne, tak byste si opravdu neměli nechat toto skvělé dílo ujít. Jeden z letošních nejlepších seriálů.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář