191. Páteční podvečerní… o nejnákladnějších filmech

      Dnes se opět naplno ponoříme do světa filmových zajímavostí. V jedné z nedávných Pátečních podvečerních jsme si vzali na paškál nejdelší snímky všech dob a dnes se pro změnu zaměříme na nejnákladnější filmy všech dob. Nebudeme započítávat náklady na reklamu a vezmeme v úvahu míru inflace. Zákonitě se tedy budeme bavit o velmi úspěšných filmech, ale také o kolosálních propadácích. Hlavní roli dnes prostě budou hrát díla, která se nesmazatelně zapsala do historie. Přejeme příjemné, zajímavé a inspirativní počtení.

 

     Náklady filmových produkcí začaly mohutně narůstat v padesátých a šedesátých letech minulého století. Celá tato „drahá sranda“ vyvrcholila v roce 1963, ve kterém měl premiéru slavný (a nutno dodat, že i skvělý) historický film Kleopatra. Výpravný snímek s exkluzivním hereckým obsazením v čele se skvostnou Elizabeth Taylor, Rexem Harrisonem a Richardem Burtonem disponoval ohromným rozpočtem 31 mil. USD, což by v dnešní době činilo dechberoucí čtvrt miliardu USD (vážně dolare?). Kleopatra byla kasovně nejúspěšnějším filmem tehdejšího roku, avšak ani přesto příjmy z tržeb nedovedly pokrýt zmiňované nadstandardní náklady. I z tohoto důvodu film více než třicet let nenašel žádného přemožitele z hlediska nákladů. Až v roce 1995 přišel Kevin Costner, který na začátku devadesátých let minulého století udivoval jedním skvělým filmem za druhým, a pomohl zafinancovat dnes už slavný postapokalyptický film Vodní svět. Ten stál 172 mil. USD (dnešní obdoba 276 mil. USD), přičemž sám herec „přisypal“ 22 mil. USD z vlastní nadité kapsy. A neudělal dobře. Samotný film se podle nás povedl a vždy se na něj rádi podíváme, avšak kasovně to byla bída a na snímku tratila snad i uklízečka. Nejvíce samozřejmě samotný Costner, jehož kariéra nabrala s přispěním několika dalších nešťastných projektů nežádoucí směr. Až v posledních plus-mínus pěti letech pozorujeme jasný návrat  k lepším zítřkům, ale že to Kevinovi chvíli trvalo.

 

      Přes dva děsivé kasovní propadáky, jimiž jsou dobrodružné scifko John Carter (281 mil. USD, desáté místo) a komiksová týmovka Liga spravedlnosti (300 mil. USD, sedmé místo), se bleskově dostáváme k legendárnímu filmu Titanic (1997) od Jamese Camerona. Ve své době stála produkce rovných 200 mil. USD (dnes 305 mil. USD) a výsledek asi mnoho z nás zná. Velkolepá filmová podívaná se líbila po celém světě, vydělala dlouho nepřekonané 2 miliardy USD, definitivně nastartovala kariéry Leonarda DiCapria a Kate Winslet, no a také definitivně usadila Jamese Camerona na režisérský Olymp (ze kterého mohl a měl sestupovat podstatně častěji… ). Stále se jedná o pátý nejnákladnější film všech dob. Číslem čtyři je komiksovka Avengers: Infinity War, na kterou studio Marvel uvolnilo pěkných 316 mil. USD. Film vydělal více než dvě miliardy USD a v tomto případě takto velký úspěch opravdu přejeme, poněvadž je to podle nás jedna z nejlepších marvelovek (minirecenze zde). Na bronzovém stupínku si hoví třetí (a kvalitativně snad nejhorší) díl Pirátů z Karibiku. Film stál ohromných 354 mil. USD (v roce 2007 rovných 300 mil. USD) a na velkolepých scénách je to opravdu vidět i přes pořádný díl finančního koláče, který si jako obvykle uzmul Johnny Depp. Škoda, že celkově to je spíše jen lehce nadprůměrný dobrodružný film. Druhé místo si jasně připsal druhý díl Avengers (tehdy 366 mil. USD, dnes 377 mil. USD), který s odstupem času považujeme za jednu z těch slabších komiksových adaptací.

 

     A máme tu vyhlášení prvního místa! Dosavadním nejnákladnějším filmem všech dob jsou čtvrtí Piráti z Karibiku, kteří se v roce 2011 vozili na Vlnách podivna a stálo to už těžko slovy popsatelných 412 mil. USD (tehdy 378,5 mil. USD). Opravujeme se: tohle je onen nejhorší díl, ze kterého si nepamatujeme zhola nic. Film vydělal lehce přes miliardu USD a to je už opravdu vše, co o něm napíšeme. Na závěr ještě dodáme, že nejnákladnější kontinuální filmovou produkcí je tzv. hobití trilogie, která celkově stála více než 620 mil. USD. Je opravdu fascinující, kolik může v dnešní době stát zfilmování obsahem středně velké knihy (a to ještě přidáváme). A to už bude dnes vše. Mějte se báječně, koukněte na některý z námi popisovaných filmů a těšme se společně na budoucí bourání filmových rekordů v kategorii náklady. 🙂 Příště opět na počtenou!

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář