Stejně tak jako loni se i letos ohlédneme za výsledky nejprestižnějších filmových cen Oscar. Vyhlašování vyjma totálně zpackaného předávání ceny pro nejlepší film moc (příjemných) překvapení nepřineslo. Nejvíce sošek si odnesl La La Land (6), avšak další výtečný film, sci-fi drama Příchozí, naprosto ostrouhal a má pouze jednoho „vedlejšího“ Oscara za střih zvukových efektů. My jsme spolu s dominancí La La Landu nejvíce rádi za dva Oscary pro válečný film Hacksaw Ridge (nejlepší střih a zvuk) od režiséra Mela Gibsona. Slavný tvůrce se definitivně vrátil na výsluní a akademici si ho už konečně začali všímat. To je vážně skvělé. Nyní se už ale pusťme do shrnutí výsledků těch nejdůležitějších kategorií. Začneme u ceny pro nejlepší film, kterou získalo drama Moonlight.
NEJLEPŠÍ FILM
1. Moonlight – minirecenze
2. Příchozí – minirecenze
3. La La Land – minirecenze
4. Hacksaw Ridge – minirecenze
5. Hell or High Water – minirecenze
6. Místo u moře – minirecenze
7. Fences – minirecenze brzy (trailer)
8. Lion – trailer
Náš komentář: Moonlight rozhodně není špatný snímek. Umně natočené drama se skvělými hereckými výkony má svou nepopiratelnou kvalitu, avšak při pohledu na ostatní nominované filmy si tak nějak říkáme, že minimálně čtyři až pět z nich na nás letos zapůsobilo podstatně víc. Všeobecně se očekávalo vítězství La La Landu (což by bylo naprosto v pořádku), ale my tajně doufali, že akademici všechny překvapí a udělí cenu excelentním Příchozím nebo drsnému Hell or High Water. Bohužel se tak ale nestalo a místo odvahy se opět projevila politická korektnost a konzervativnost. Tak snad příště…
NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
1. Casey Affleck (Místo u moře)
2. Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
3. Ryan Gosling (La La Land)
4. Denzel Washington (Fences)
5. Viggo Mortensen (Tohle je náš svět – trailer)
Náš komentář: Naprosto zasloužené vítězství. Casey Affleck odehrál svůj part v tíživém dramatu Místo u moře zcela bezchybně. Z ostatních nominantů jsme poněkud rozpolcení. Nesmírně fandíme La La Landu a Hacksaw Ridge, ale tady jsme nedoufali v jejich vítězství. Andrew Garfield byl podle nás mnohem lepší v historickém dramatu Mlčení (za které měl mít nominaci) a Ryan Gosling sice zahrál výborně, ale spíše působil v roli nahrávače pro skvělou Emmu Stone. S výsledkem jsme tedy spokojeni – Denzel už dva Oscary má a jsme si jistí, že bude nominován i v příštích letech.
NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
1. Emma Stone (La La Land)
2. Isabelle Huppert (Elle – minirecenze)
3. Ruth Negga (Loving – trailer)
4. Meryl Streep (Božská Florence – trailer)
5. Natalie Portman (Jackie – trailer)
Náš komentář: Zde máme nejmenší pokrytí. Filmy Loving, Božská Florence a Jackie jsme neviděli a popravdě nás to ani tak moc netíží. Emmě to moc přejeme – v La La Landu byla prostě bezkonkurenční. Vůbec by nám nevadilo, kdyby vyhrála zkušená Isabelle Huppert, která byla v thrilleru Elle opravdu skvělá a určitě už nebude mít tolik možností vyhrát jako její mladá nadaná kolegyně. Zajímavou perličkou je dvacatá! nominace pro Meryl Streep. Ta už dostává nominace asi automaticky, avšak málokdy je proměnuje. Zatím má „pouze“ tři Oscary… 😀
NEJLEPŠÍ REŽIE
1. Damien Chazelle (La La Land)
2. Denis Villeneuve (Příchozí)
3. Mel Gibson (Hacksaw Ridge)
4. Kenneth Lonergan (Místo u moře)
5. Barry Jenkins (Moonlight)
Náš komentář: Mládí vpřed! Damien Chazelle je bez debaty největším režisérským talentem současnosti a ocenění je na místě. Mladý tvůrce potvrdil, že skvělé drama Whiplash nebylo nějakým náhodně zázračným počinem a přinesl nám další velkou filmovou báseň, respektive píseň. Jak už jsme ale podotýkali v prvním odstavci, tak moc fandíme Příchozím, a pokud je Damien Chazelle největším talentem, tak Denis Villeneuve je zase jedním z nejlepších režisérů vůbec a cenu by si také zasloužil. Nikdo by tento výtečný film nenatočil lépe… Tady by to holt chtělo cenu rozdělit. 🙂
NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Mahershala Ali (Moonlight)
2. Jeff Bridges (Hell or High Water)
3. Michael Shannon (Noční zvířata – minirecenze)
4. Lucas Hedges (Místo u moře)
5. Dev Patel (Lion)
Náš komentář: Výsledek nám nevadí. Mahershala Ali je skvělým hercem (v House of Cards je vynikající), který roli „dobráckého“ drogového dealera v Moonlightu zahrál více než dobře. O něco víc jsme ale fandili Jeffu Bridgesovi za jeho šerifa-hláškaře v Hell or High Water či Michaelu Shannonovi za roli nekompromisního policisty ve skvělém thrilleru Noční zvířata.
NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
1. Viola Davis (Fences)
2. Naomie Harris (Moonlight)
3. Michelle Williams (Místo u moře)
4. Octavia Spencer (Skrytá čísla – trailer)
5. Nicole Kidman (Lion)
Náš komentář: Tady měl každý jasno. Akademici, diváci a očividně i sázkaři, kteří na vítězství afroamerické herečky vypisovali až směšně nízké kurzy (pod 1,05:1). Co si budeme povídat – její úloha v komorním dramatu Fences (minirecenze brzy) bylo prostě a jednoduše „oscarová“. Silné projevy, spousta slz a emotivních výstupů jsou zárukou velkého zájmu akademiků. Viola zahrála skvěle (to bez debat), avšak o poznání decentnější, ale podobně silný výkon Naomie Harris v Moonlightu nás přecejen zaujal víc.
NEJLEPŠÍ KAMERA
1. Linus Sandgren (La La Land)
2. Bradford Young (Příchozí)
3. Rodrigo Prieto (Mlčení – minirecenze)
4. James Laxton (Moonlight)
5. Grieg Fraser (Lion)
Náš komentář: La La Land, Příchozí a Mlčení. To bylo naše trio favoritů v kategorii nejlepší kamera. Ocenění si zasloužil každý ze zainteresovaných kameramanů a nakonec ho získal Linus Sandgren za La La Land. A proti tomu nelze říct ani půl slova. Kamera patří mezi nejsilnější stránky tohoto velkolepého filmového muzikálu a zaujala nás v podstatě hned během první scény na dálnici. Dále následovala spousta různých kamerových hrátek, vychytávek a veletočů, přičemž velmi oceňujeme i časté dlouhé nepřerušované záběry, které prostě máme rádi. Celkově oscarový výkon.
NEJLEPŠÍ HUDBA
1. Justin Hurwitz (La La Land)
2. Thomas Newman (Pasažéři – minirecenze)
3. Nicholas Britell (Moonlight)
4. Dustin O’Halloran, Hauschka (Lion)
5. Mica Levi (Jackie)
Náš komentář: Pokud by nevyhrál Justin Hurwitz a jeho hudba k La La Landu, tak by už asi nic na světě nedávalo nikdy smysl. Nadaný skladatel si odnesl rovnou dvě ceny (další za nádherný song City of Stars a nominaci měl i za úchvatnou, film definující, písničku Audition). A to nás těší, poněvadž nás žádná jiná filmová hudba loni nedostala tak, jako ta v La La Landu. Ikdyž, vlastně ano. Máme tu jednoho dalšího favorita, který ani nebyl nominován! Skladatel Abel Korzeniowski by si také zasloužil ocenění za překrásný soundtrack filmu Noční zvířata. Pouštíme si ho už asi týden a budeme to dělat i nadále. Opravdu nádhera.
Napsáno toho bylo už dost. 🙂 Na závěr ještě ve stručnosti přidáváme výsledky dalších kategorií. Prestižního Oscara za vizuální efekty získala nádherná Kniha džunglí, což nás velmi těší, a spokojení jsme i s cenou pro Zootropolis za nejlepší animák. A dále už opravdu bleskově: nejlepší původní scénář – Místo u moře (Kenneth Lonergan), nejlepší adaptovaný scénář – Moonlight (Barry Jenkins, Tarell Alvin McRaney), nejlepší cizojazyčný film – Klient, nejlepší výprava – La La Land, nejlepší kostýmy – Fantastická zvířata a kde je najít, nejlepší masky – Sebevražedný oddíl. Doufáme, že se Vám náš oscarový souhrn líbil. Příště opět na počtenou! 🙂
Naše hodnocení
Vaše hodnocení
Nejnovější komentáře