Noční zvířata

 

     Působivý psychologický thriller se třemi dějovými rovinami. V první sledujeme správkyni losangeleské umělecké galerie Susan (Amy Adams), která od bývalého manžela Edwarda (Jake Gyllenhaal) dostane znamenitou, avšak velmi znepokojivou knihu, jejíž děj pojednává o vypjatých tragických událostech v nevadské poušti. Tato část dostává velké množství prostoru a jedná se o druhou dějovou rovinu. Třetí rovinu představuje retrospektivní dění, ve kterém se dovídáme, jak probíhalo manželství Jaka a Susan a za jakých okolností se rozpadlo.

     Noční zvířata jsou poměrně náročným filmem vyžadujícím velkou pozornost. Je patrné, že děj v Los Angeles je s fiktivními pouštním příběhem nějak propojen a to i přes značný kontrast mezi životem losangeleské smetánky a drsným „přežíváním“ lidí v nehostinném pouštním kraji. Režisér a scénárista v jedné osobě Tom Ford však spíše jen naznačuje a nechává na divákovi, aby si podle sebe vyložil jednotlivá propojení a události z filmu, včetně otevřeného konce (který je mimochodem výborný). Já si tento mnohovrstevný film opravdu užil. Má silné sdělení, je skvěle natočen, skvěle zahrán a stylisticky je to jedna velká báseň. Snímek navíc disponuje nesmírně podmanivou a krásnou hudbu, jejíž opomenutí oscarovými akademiky považuji za menší zločin.

P.S: Úvodní titulky filmu jsou unikátní. Unikátně dekadentní. A v kontextu s jejich návazností na úvodní scénu toho vypovídají o stavu současné společnosti opravdu hodně. 🙂

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář