Stray

Platforma: pc, PS4, PS5

Stray je akčně laděná sci-fi adventura od francouzského herního studia BlueTwelve Studio. Jedná se o prvotinu vývojářů, která si již v průběhu vývoje získala velký ohlas a vznikla okolo ní aura nemalých očekávání. A v tomto případě byla po delší době zase jednou naplněna. Hlavní postavou dystopického příběhu je volně žijící rezavá kočka s nezaměnitelným limetkově zeleným kukučem. Ta se shodou něšťastných náhod jednou propadne z divokého opuštěného povrchu do podzemního města obývaného nejen robotickou rasou. Cesta zpět na povrch bude pro kočičáka značně klikatá a strastiplná, ale zároveň i objevná a přátelství utvářející.

Hratelnost a s ní přímo související kočičí pohyb je do detailu vyladěná a nikdy nehází hráči pomyslné klacky pod šikovné kočičí nohy. Kočičí hrdina brzy nalezne nerozlučného a nepostradatelného robotího přítele, který mu značně pomáhá v orientaci a komunikaci s okolním robotickým světem. Jádro hratelnosti tvoří pohyb po dechberoucím a silně stylizovaném podzemím světě. Sem tam se zde v rámci hlavního příběhu či vedlejších linek najde nějaký základní logický rébus, jednoduchý vedlejší úkol či akčněji laděná pasáž. V průběhu hry se také dají hledat vizuální vzpomínky (nápisy na zdech, artefakty starého světa), které připomínají dřívější vzkvétající lidskou či robotickou kulturu.

Na to, že jsou hlavními hrdiny hry roztomilá mňoukající kočka s ještě roztomilejším štěbetajícím mini robotkem, je Stray až nečekaně dospělý titul. Hra tak trochu klame tělem a ve výsledku nabízí silný, uvědomělý a emotivní příběh s množstvím přesahů a to včetně těch hlubokých existenciálních. V určitých fázích hra dokonce lehce inklinuje k hororu, a také proto se definitivně nejedná o titul pro věkově mladší herní spektrum. Za mě je Stray dosavadním nejpříjemnějším herním překvapením letošního roku.

P.S: Herní stopáž se pohybuje okolo (ideálních) šesti hodin.

Trailer

Minimální HW konfigurace: Windows 10, Intel i5-2550K, 8 GB RAM, GeForce GTX 650 Ti nebo AMD Radeon R7 360, 10 GB volného místa na disku

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář