Stranger Things: čtvrtá řada

Čtvrtá série mysteriózně hororového retro hitu nabízí oproti komediálněji laděné a podstatně odlehčenější předešlé sezóně více hororu, napětí a dramatických prvků. Nelze zcela jednoznačně tvrdit, že je čtverka lepší, ale definitivně se jedná o další skvělou řadu oblíbeného seriálu, která bude patřit k televizním vrcholům letošního roku. Hlavním protivníkem je tentokrát „černokněžník“ Vecna, který ohrožuje obyvatelé Hawkinsu (včetně samotných hlavních hrdinů) z dobře známé paralelní dimenze. Ta opět otevírá své brány do reálného světa a znovu tak dochází k nebezpečnému prolínání a konfrontaci dvou zrcadlových univerz.

Děj je tentokrát tvořen třemi až čtyřmi ústředními liniemi, přičemž ta zdaleka nejzábavnější je zasazena do odlehlých pustin Sovětského svazu a zabývá se vysvobozováním Hoppera z kamčatského gulagu. Má nejzajímavější a nejnapínavější zápletku, a také i nejlepší herce, kteří patří do starší části hereckého ansámblu. Dění v Hawkinsu a v Kalifornii ovšem také má svou kvalitu a dohromady tyto části opětovně tvoří vysoce funkční celek. Není to sice úplně bez chyb, přešlapů a občasného přílišného natahování, ale stále to jsou ty staré dobré Stranger Things s kvantem pamětihodných momentů a postav.

V případě slabšího dějového místa vždy vypomůže vytříbený audiovizuál (včetně tradičních plynulých nápaditých kamerových přechodů) či bezkonkurenční nostalgická atmosféra pozdních osmdesátých let. Zatím poslední řada seriálu opět jasně potvrzuje, že je tento projekt novodobým televizním fenoménem, který už dlouhodobě nabízí širokému spektru diváků kvalitní podívanou s množstvím přesahů.

P.S: Pátá sezóna by měla být tou poslední a dočkáme se jí pravděpodobně v letech 2024-25.

Naše hodnocení
Vaše hodnocení

Napsat komentář